•  James Chiusiwa i Joseph Kalowekamo na szczyt klimatyczny przyjechali z Malawi. Spotkali się też z uczniami z Ożarowic i z Tąpkowic, którzy mieli okazję dowiedzieć się więcej o dalekim kraju i o samym COP24 .
  •  James Chiusiwa i Joseph Kalowekamo na szczyt klimatyczny przyjechali z Malawi. Spotkali się też z uczniami z Ożarowic i z Tąpkowic, którzy mieli okazję dowiedzieć się więcej o dalekim kraju i o samym COP24 . Fot. Dzięki uprzejmości Krzysztofa Witkowskiego
08.01.2019

Z Malawi do Tąpkowic

Szkoły w Ożarowicach i Tąpkowicach odwiedzili w grudniu goście z dalekiej Malawi. Do Polski przyjechali na szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach, ale dali się też namówić na spotkanie z uczniami, którym opowiedzieli, jak ich kraj radzi sobie ze zmianami klimatu i problemami z tego wynikającymi.

Gości z Malawi wypatrzył na jednej z tąpkowickich ulic radny Krzysztof Witkowski. Skojarzył, że pewnie biorą udział w COP24 i to dobra okazja, żeby uczniowie od samych uczestników szczytu dowiedzieli się, jakie jest jego znaczenie i czemu ludzie z całego świata przyjechali na Śląsk. James Chiusiwa i Joseph Kalowekamo na propozycję spotkania z uczniami zgodzili się od razu. Na co dzień pracują w ministerstwach: energetyki i klęsk żywiołowych. - W zamian za odwiedziny w szkołach zaproponowaliśmy im wycieczki do Częstochowy i Oświęcimia. Byli z tego bardzo zadowoleni, bo zależało im na lepszym poznaniu kraju, w którym organizuje się szczyt, a nie poruszaniu się tylko między lotniskiem, hotelem i konferencjami – mówi Krzysztof Witkowski.

Spotkanie z goścmi z Malawi odbyło się w języku angielskim. Dzieci przygotowały wcześniej pytania m.in. o to jak radzą sobie w Afryce ze zmianami klimatycznymi, jakie są różnice między Malawią i Polską. James Chiusiwa i Joseph Kalowekamo opowiedzieli o swoim kraju, jego charakterystyce i tym jak wygląda tam ochrona środowiska. Ze względy na wysokie temperatury nie muszą ogrzewać domów, ale problemem jest brak opału np. żeby przygotować obiad. W kraju znajduje się trzecie największe jezioro w Afryce, Malawi korzysta więc z elektrowni wodnych.

Warto dodać, że jak na gości szczytu klimatycznego przystało James Chiusiwa i Joseph Kalowekamo korzystali z komunikacji miejskiej i w ten sposób dojeżdżali z Tąpkowic do Katowic. Każdego dnia jedzili linią 17 do Świerklańca, gdzie przesiadali się do 5 i w ten sposób docierali na szczyt. Wieczorem wracali do hotelu w ten sam sposób.

(aj)


Artykuł ukazał się w GWARKU 2/2019 z 08.01.2019
komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.