•  Tyle pozostało z pięknej, rozłożystej lipy - denerwuje się czytelnik.
  •  Tyle pozostało z pięknej, rozłożystej lipy - denerwuje się czytelnik. Fot. Archiwum czytelnika
31.05.2018

Z redakcyjnej poczty

Czy lipę w Strzybnicy przycięto w zgodzie z prawem? Czy wóz kempingowy zaparkowany blisko skrzyżowania utrudnia życie innym kierowcom? Czy spółdzielnia mieszkaniowa dba o ptaki? Na co jeszcze zwracają uwagę nasi czytelnicy?

Przy skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Powstańców Śląskich i Styczyńskiego w Tarnowskich Górach ktoś zaparkował wóz kempingowy tuż przy słupie z sygnalizacją świetlną. Dlatego jadąc ul. Sienkiewicza od strony ronda, nie widać, jakie jest światło, bo wysoki samochód przesłania sygnalizator. Rozumiem, że w mieście jest problem z miejscami do parkowania, ale apeluję do właściciela o przeparkowanie auta, nim ktoś nieznający miasta wjedzie na czerwonym świetle na skrzyżowanie. Też zastanawiam się, jak takie parkowanie ma się do przepisów ruchu drogowego. Z tego co wiem, nie wolno parkować bliżej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych.
Kierowca z Tarnowskich Gór

Między ul. Wrzosową a Mościckiego w Lasowicach jest wąskie przejście wysypane drobnymi kamieniami i piaskiem. Podczas każdych większych opadów woda zmywa kamienie i piasek na ul. Mościckiego. Nie jest to zbyt bezpieczne dla jeżdżących tam samochodów. Może dałoby się inaczej utwardzić ten przesmyk, wysypać większe kamienie, których woda tak łatwo nie zmyje?
Halina

Namiastka to słowo, które ciśnie się na usta, obserwując poczynania Spółdzielni Mieszkaniowej "Gwarek". 18 maja zawiesili kilkanaście budek lęgowych. Od 2004 r każdej wiosny spółdzielnia otrzymywała pismo z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach o konieczności kompensacji zlikwidowanych miejsc lęgowych ptactwa w izolowanych i zaślepianych sukcesywnie stropodachach bloków. Nie poczyniono żadnych działań poza poprawnością papierkową. Trwała masowa zbrodnia na żywym organizmie matki natury. Bezpowrotnie zginęła duża liczba nietoperzy, jerzyków, szpaków, sikor i wróbli, rugowanych z naszego osiedla Przyjaźń - (o ironio!) przez bezduszną działalność na kształt ślepej furii, po której pozostanie pustka, milcząca betonowa pustynia. Tylko patrzeć, jak nam zarząd zafunduje kołchoźniki, powieszone na blokach, z których poleci śpiew ptaków. Ten ślepy, bezduszny sposób postępowania z przyrodą zemści się w niedalekiej przyszłości masową inwazją insektów, na tyle dokuczliwych, że wróci rozum do głowy. Powrót do stanu poprzedniego nie dokonuje się automatycznie. Trzeba o to dbać sukcesywnie, z rozwagą i empatią już dziś. Żadna to dla mnie satysfakcja, gdy w niedalekiej przyszłości będę mógł powiedzieć - "a nie mówiłem". Mnie to nie jest do niczego potrzebne, żądam jako mieszkaniec odpowiednich działań już dziś!
Józef Książek

W Strzybnicy przy dworcu kolejowym przycięto, a de facto wycięto piękną lipę. Oficjalnie nie była pomnikiem przyrody, ale drzewo było w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej, posiadało przepiękną rozłożystą koronę oraz monumentalne rozmiary. Teraz możemy je podziwiać już tylko na zdjęciach Street View. Dodatkowo, wycinki dokonano w okresie ochronnym. Widać, że budka lęgowa jest zamieszkała. Pytałem o sprawę w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach i w Starostwie Powiatowym. Ani jeden, ani drugi urząd nic o tym nie wiedział i nie wydał zgody. Czy to była samowola?
Czytelnik
Z informacji Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach wynika, że trwa postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.(red.)


Artykuł ukazał się w GWARKU 21/2018 z 29.05.2018
komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.