• Wybrukowanie placu przed remizą strażacką to jeden z wielu przykładów finansowego zaangażowania Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi Zendek na rzecz sołectwa i lokalnej społeczności.
  • Wybrukowanie placu przed remizą strażacką to jeden z wielu przykładów finansowego zaangażowania Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi Zendek na rzecz sołectwa i lokalnej społeczności. Fot. Krzysztof Garczarczyk
10.08.2017

Za co Zendek dziękuje carowi

Boisko piłkarskie z automatycznym nawadnianiem i bieżnią, plac zabaw, alejki spacerowe, staw, wybrukowanie placu przed remizą OSP, dofinansowanie wyposażenia szkoły, pokrycie kosztów renowacji elewacji kościoła i budowa parkingu. To tylko niektóre przedsięwzięcia z udziałem Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi Zendek, która 19 sierpnia obchodzić będzie 20-lecie istnienia.

Można by powiedzieć, że nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie ... car rosyjski Aleksander II Romanow (1818-1881). Wspólnoty gruntowe w Zendku powstały bowiem w wyniku ukazu imperatora o uwłaszczeniu chłopów w Królestwie Polskim z 1864 r. Pierwotnie miały służyć ówczesnym włościanom do…

Artykuł dostępny po wykupieniu cyfrowej prenumeraty
Chcę kupić cyfrową prenumeratę >>>


Artykuł ukazał się w GWARKU 32 z 14.08.2017
komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.