kultura i rozrywka

IV Konwentykiel Szlaku Magnatów Przemysłowych

12 sierpnia 2018, godz. 17.00
Tarnowskie Góry, kościół ewangelicki, Rynek 12

IV Konwektykiel Szlaku Magnatów Przemysłowych "Ci wspaniali Ślązacy".

– Chodząc po rynku, warto sobie zadać pytanie, kto wcześniej tu bywał, kto pojawiał się w kościele. Co to za ludzie? Czym się wsławili? Staramy się tę wiedzę przybliżać – mówi Łukasz Zimnoch, który poprowadzi konwektykiel.

Sylwetki zasłużonych dla Śląska przedstawi Arkadiusz Kuzio-Podrucki. Będzie mowa o rodzie Henckel von Donnersmarck, który jak zauważa Łukasz Zimnoch dał zastrzyk energii modernizującemu się Śląskowi. Kolejna postać to Karol Godula, "hanys, któremu się udało" i z którym związana jest historia śląskiego Kopciuszka.

Będzie też można posłuchać opowieści o Ewie von Tiele-Winckler, znanej jako Matka Ewa. Ponad wygody życia w bogactwie przedłożyła pomoc biednym, często osieroconym dzieciom. I na koniec Wojciech Korfanty – nie tylko przez pryzmat walki o polskość śląska, ale i jego działalność managerską.

Dodatkowa atrakcja to koncert Joli Literskiej z zespołem. Zaprezentują liryczne pieśni wspominające wielkie śląskie postaci.

Wstęp wolny.

W kościele ewangelickim można też zobaczyć wystawę poświęconą Matce Ewie.


kultura
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.