historia

Kopalnia łapie drugi oddech

17 listopada 2019, godz. 16.00
Tarnowskie Góry, TCK, ul. Sobieskiego 7

UNESCO w Tarnowskich Górach: wykład Grzegorza Rudnickiego "Kopalnia łapie drugi oddech".

Będzie dotyczył reaktywacji górnictwa srebra i ołowiu na terenach ziemi tarnogórskiej w latach 20. ubiegłego wieku.

Z powodu wyczerpania złóż królewska kopalnia kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk zakończyła wydobycie w rejonie tarnogórskim w roku 1913 r. Czy rzeczywiście matka natura nie miała już człowiekowi nic do zaoferowania? Byli górnicy zakładu byli przekonani, że pod ziemią nadal drzemią niezliczone ilości rudy. Plany reaktywacji górnictwa udało się jednak wcielić w życie dopiero na początku lat 20. minionego stulecia. Pierwsze spotkanie w ramach cyklu "UNESCO w Tarnowskich Górach" przybliża mało znane dotąd wątki ponownego uruchomienia kopalni w okresie międzywojennym.
W wyniku plebiscytu jaki odbył się na Górnym Śląsku 20 marca 1921 r. oraz III Powstania Śląskiego, Tarnowskie Góry stały znalazły się w granicach Polski. 26 czerwca 1922 r. polskie wojsko przejęło kontrolę i wkroczyło do miasta. Od lipca tego samego roku rozpoczął się nowy rozdział w historii miasta i Górnego Śląska. Z części przyłączonej do Polski utworzono województwo śląskie, które otrzymało szeroką autonomię. W nowej rzeczywistości znalazła się także huta w Strzybnicy, dla której zmiana granic oznaczała kłopoty z dostępem do rud ołowiu, srebra i cynku. W rejonie tarnogórskim nie prowadzono już wydobycia, gdyż z powodu wyczerpania złóż kopalnia Fryderyk wygasiła swoją działalność na tym terenie w roku 1913. Górnicy nieczynnego już wówczas zakładu postanowili temu jakoś zaradzić i namówili zarząd huty do wznowienia wydobycia kruszców.
Podczas pierwszego spotkania w ramach cyklu "UNESCO w Tarnowskich Górach" dowiecie się jak funkcjonowała kopalnia w "nowych" czasach, jak była zarządzana i dlaczego górnicy wykorzystywali w swojej działalności szyb, który widnieje od dwóch lat na Liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest mocno "eksploatowany" przez turystów.

Bilety: 8/10 zł.


kultura
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.