wiadomości

Śląsk na 101: 9-12.11

09 listopada 2019, godz. 11.00
Tarnowskie Góry, TCK, ul. Sobieskiego 7

9 listopada (piątek), godz. 11.00, hol TCK

Biało-czerwona flaga z origami
Co łączy Polskę i Japonię? Między innymi… barwy narodowe. Tworzenie żurawi origami w kolorach łączących Polskę i Japonię.
Ze złożonych żurawi powstanie flaga Polski, która będzie zdobić nasz hol główny TCK.
Zajęcia poprowadzi Kyoko Yamashita, wolontariuszka z Japonii.
Wstęp wolny.

9 listopada (sobota), godz. 18.00, sala kameralna TCK

Wykład „Śląskie drogi, czyli rzecz o tożsamości”
Śląsk to pod każdym względem miejsce pełne różnorodności i wielokulturowości. To tutaj przez wieki stykały się zwyczaje i interesy Polaków, Niemców i Czechów, co niewątpliwie odcisnęło się na charakterze i obyczajowości ludności, która geograficznie i historycznie zamieszkuje tereny od Świebodzina (dzisiejsze woj. Lubuskie) po Cieszyn (woj. śląskie).
O tym, jak na przestrzeni wieków zmieniała się śląska tożsamość narodowa opowie dr nauk humanistycznych Arkadiusz Kuzio-Podrucki – historyk, publicysta, badacz dziejów śląskiej szlachty i arystokracji oraz ich związków z europejskimi rodami.
Wykład będzie poprzedzał projekcję filmu „Sól ziemi czarnej” w reżyserii Kazimierza Kutza. Będzie to swoiste wprowadzenie w specyfikę śląskiej kultury i społeczeństwa, naznaczonego umiłowaniem do pracy, tradycji i wartości rodzinnych.
Bilety: 8/10 zł (wykład + film).


Podróże ze sztuką - edycja śląska: U stóp góry Horeb, czyli miejsce z ognia i ciemności

10 listopada (niedziela), godz. 17.00, Część I, sala widowiskowa TCK

12 listopada (wtorek), godz. 19.00, Część II, sala widowiskowa TCK

„Wraz ze zdobyciem ognia rodzą się sztuki” – pisał Umberto Eco. Okiełznanie ognia to prawdziwy początek panowania człowieka nad przyrodą, dodawał. W tym kontekście dymiący hałdami i bogaty w węgiel Śląsk zobaczyć można jako przestrzeń ludzkiej pracy i wolności. W tej to przestrzeni od schyłku XVIII wieku bytował człowiek, który nie musiał – jak Prometeusz – wykradać ognia bogom, bo umiejętność jego wzniecania posiadł na skutek tego, co zdarzyło się u stóp góry Horeb. Tam to w blasku ognia, który płonął, ale się nie spalał, poznał swoje Imię.

Prowadzenie: dr Jacek Kurek
Bilety: 11 zł

11 listopada (poniedziałek), godz. 18:00, sala widowiskowa TCK

WOJCIECH KILAR I PERŁY MUZYKI POLSKIEJ

Koncert w wykonaniu kwartetu smyczkowego Acoustic Quartet.

W ramach obchodów święta Niepodległości Polski Tarnogórskie Centrum Kultury zaprasza na koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara oraz największych dzieł Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki oraz Grażyny Bacewicz w wykonaniu kwartetu smyczkowego Accoustic Quartet.

ACOUSTIC QUARTET powstał w 2014 roku. Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach:
Mateusz Moś - I skrzypce;
Marcin Sidor - II skrzypce;
Ewa Sidor - altówka;
Mateusz Mańka - wiolonczela.

Muzycy prowadzą aktywne życie zawodowe, koncertując jako soliści, koncertmistrzowie orkiestr oraz kameraliści. Szczególnie dużo uwagi poświęcają promocji muzyki polskiej. Co ciekawe, zespół z powodzeniem znajduje wspólny mianownik dla muzyki klasycznej, folkowej, ludowej, rockowej i jazzu.

Bilety: 20/25 zł.


kultura
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.