kultura i rozrywka

Urodziny Alexandra von Humboldta

14 września 2019, godz. 14.00
Tarnowskie Góry

Stowarzyszenie Góry Kultury zaprasza wyjątkowe wydarzenie – piknik naukowy dedykowany jednemu z najwybitniejszych naukowców wszechczasów. Alexander von Humboldt nazywany "Szekspirem nauki" w 1792 roku odwiedził Tarnowskie Góry, gdzie spędził ok. trzech miesięcy. W tym roku przypada 250 rocznica jego urodzin. Góry Kultury chcą przybliżyć tarnogórzanom jego postać.

– Jego barwne życie jest żywcem wyjęte z powieści przygodowej: Humboldt zapuścił się w lasy deszczowe, wspiął na najwyższe wulkany świata, był podziwiany przez władców, uczonych i poetów. Inspirował Napoleona, Darwina, Bolívara, a nawet postać kapitana Nemo z powieści Verne`a. Idee i odkrycia tego wielkiego naukowca zrewolucjonizowały i ukształtowały naukę, ochronę przyrody, politykę i sztukę. Na cześć Alexandra von Humboldta nazwano miasta, rzeki, pasma górskie, prąd oceaniczny, pingwina, gigantyczną kałamarnicę, a nawet morze na Księżycu. Podczas pikniku naukowego poruszymy tematy, którymi zajmował się Humboldt, na które wpłynął, które go fascynowały – mówi Anna Gołkowska-Dymarczyk z Gór Kultury.

Impreza odbędzie się w sobotę, 14 września na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Piknik rozpocznie się od warsztatów:

– godz. 14-16: Upcycling – torby z banerów, prowadzenie –Trashki,

– godz.16-18: Wertykalne ogrody, prowadzenie – Koty do roboty (w obu przypadkach liczba miejsc ograniczona, zapisy gorykultury@gmail.com)

– godz.14-15:30: Warsztaty survivalowe – prowadzenie – Dzika Droga.

W programie również kilka prelekcji. O godz. 15 będzie można wysłuchać wykładu "Na progu świadomości – bodźce podprogowe i peryferyczne", który wygłosi dr hab. Katarzyna Ślebarska. O godz. 16 Jakub Kuza, pomysłodawca i administrator fanpage`a "Krótka Historia Jednego zdjęcia", opowie o o znanych fotografiach z historii świata i Polski. O godz. 17 wspólnie z Marcinem Napiórkowskim, autorem bloga Mitologia współczesna, będzie można zastanowić się jak von Humboldt poradziłby sobie na Facebooku czyli posłuchać prelekcji"Dziewiętnastowieczny uniwersytet kontra teorie spiskowe".

O godz. 18 spotkanie "Kosmos, przepływ wiedzy i podróże - kiedyś i dziś" prowadzi Elżbieta Kuligowska i Tomasz Kundera. A o godz. 19 podróżniczka Kamila Kielar opowie o samotnej wyprawie kajakiem morskim po Pacyfiku.

Nie zabraknie także etnicznych rytmów w wykonaniu Skarbnik z Havany -Tarnogórskiej Grupy Bębniarskiej. Finałem będzie plenerowy (w zależności od pogody) pokaz filmu – "Rachuba świata", magicznej i bajkowej opowieści o życiu naukowca.

Więcej 


kultura
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.