kultura i rozrywka

Warsztaty graficzne

15 marca 2019, godz. 18.00
Tarnowskie Góry, TCK, ul. Sobieskiego 7

SPOTKANIA GRAFICZNE

Kolejny rodzaj warsztatów twórczych w „Punkcie Sztuki” - pracowni artystycznej Tarnogórskiego Centrum Kultury. W jego ramach realizowane będą prace z zakresu grafiki warsztatowej - techniki artystycznej o bogatej i niezwykłej tradycji.

W dużym uproszczeniu grafika to działanie, które pozwala jeden rysunek odbić w wielu kopiach. Zależnie od funkcji rozróżniamy:
- grafikę artystyczną (warsztatową), której tworzenie polega na wykonaniu rysunku/projektu, przełożeniu go na matrycę i wykonaniu odbitek — rycin, które mają wartość oryginalnych dzieł sztuki. Liczba odbitek możliwych do uzyskania z jednej matrycy zależy od techniki, którą zastosujemy;
- grafikę użytkową, związaną z rynkiem wydawniczym i reklamą. Grafika użytkowa obejmuje plakat, ilustracje, druki okolicznościowe, magazyny, gazety, znaczki pocztowe, banknoty, ekslibrisy i liternictwo.

Technik graficznych jest mnóstwo, a jedyne ograniczenie… to nasza wyobraźnia. Jednak w tym bogactwie są pewne reguły. Techniki graficzne dzielą się na grupy ze względu na sposób opracowania matrycy:
- techniki druku wypukłego polegają na żłobieniu w matrycy linii i płaszczyzn, które mają pozostać niewydrukowane – na odbitce ślad pozostawią wypukłe części formy drukowej (drzeworyt, kamienioryt, linoryt, gipsoryt, cynkoryt, korkoryt);
- techniki druku wklęsłego polegają na żłobieniu lub trawieniu w matrycy linii i płaszczyzn, które odbiją się na papierze (miedzioryt, staloryt, sucha igła, mezzotinta, akwaforta i akwatinta);
- techniki druku płaskiego polegają na takim spreparowaniu matrycy, aby część niepokryta rysunkiem była odporna na przyjmowanie farby drukarskiej. Zaliczamy do nich litografię, cynkografię (cynkotypię), monotypię.

W trakcie „Spotkań graficznych” głównym zadaniem będzie praca w zakresie linorytu. Jest to jedna z popularniejszych technik graficznych, należąca do wspomnianego wcześniej druku wypukłego. Rysunek żłobi się w linoleum, za pomocą dłuta, noża i innych narzędzi, a odbitki wykonuje się na drukarskiej prasie ręcznej.

Warsztaty będą odbywały się raz w miesiącu. Na wstępie każdych zajęć odbędzie się teoretyczne wprowadzenie. Mogą w nich uczestniczyć młodzież i dorośli. Zajęcia mają ponadto charakter indywidualnych konsultacji, dlatego uczestnikiem może być zarówno osoba początkująca, jak i zaawansowana.

Prowadzenie: Anna Osadnik.

Bilety: 15 zł.


kultura
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.