kultura i rozrywka

Święto Pary

28 września 2019, godz. 10.00
Tarnowskie Góry

W sobotę, 28 września na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach odbędzie się Święto Pary. Jak podkreślają organizatorzy – Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – to pierwszy w regionie i jeden z nielicznych w Polsce festiwali dziedzictwa przemysłowego, który nawiązuje do techniki parowej.

Będzie okazja zobaczyć kilkadziesiąt maszyn pod parą – potężne walce, traktor, blisko stuletnią ciężarówkę, lokomobile zasilające tartak, piłę i młyn. Na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy kopalni pojawią się także mniejsze maszyny – traktor i mini walec, a na mini tory wjedzie lokomotywa parowa. W programie także warsztaty o tematyce parowej, animacje dla dzieci, stanowisko prezentujące doświadczenia słynnego konstruktora maszyn parowych Jamesa Watta.

Impreza rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do wieczora. Przez cały festiwal sporo będzie się działo na scenie. O godz. 13 wystąpi Paulina Nowak & Bartłomiej Kwiatkowski - Acoustic duo, o godz. 14 zagra November Might Be Fine, o 15 –TakaKarma, o 17 – The Jazz Elwers. O godz. 18.30 zagra zespół Korek, a o godz. 20 Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta w Tarnowskich Górach. Na imprezie nie zabraknie też stoisk gastronomicznych.

Warto pamiętać, że w tym dniu parking przy kopalni będzie wyłączony z ruchu turystycznego. Na Święto Pary można dojechać piętrowym angielskim autobusem z lat 40. XX w. To z kolei nawiązanie do pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej uruchomionej w tarnogórskiej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Charakterystyczny autobus będzie kursował przez cały dzień między dworcem autobusowym, Parkiem Wodnym a kopalnią, z przystankiem na tarnogórskim rynku.

Z kolei Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych - SGKW Bytom specjalnie na ten dzień uruchamia lokomotywę parową LAS 49. Skład będzie kursował tradycyjnie między Bytomiem a Tarnowskimi Górami. SGKW nie będzie pobierało żadnej opłaty za przejazdy


kultura
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.