Zamknij

Nie chcieli założyć maseczek. Czy sprawa trafi do sądu?

18:13, 10.09.2020 | J.M
Skomentuj aweł Mrachacz, przewodniczący powiatowej Komisji ds. bezpieczeństwa i ochrony porządku prawnego, pracownik ochrony na tarnogórskim dworcu autobusowym uważa, że prawo jest jasne i nie popuści nikomu, kto wchodzi do poczekalni bez maseczki. Fot. Jarosław Myśliwski
REKLAMA

W ubiegły czwartek policja została wezwana do przychodni lekarskiej w Tarnowskich Górach, ponieważ dwie osoby odmawiały tam założenia maseczek. Policjanci są częstymi gośćmi na dworcu autobusowym, gdzie z powodu braku maseczek u podróżnych wzywa ich pracownik ochrony. Do sporów na tym tle dochodzi coraz częściej w sklepach. Nakaz zakrywania ust i nos nałożyła na obywateli rada ministrów, jednak legalność wydanego przez nią rozporządzenia podważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego tropem poszedł niedawno sąd, ukarał ekspedientkę za odmowę obsłużenia klientki, która nie miała maseczki.

Od 1 sierpnia tarnogórska policja interweniowała 45 razy w sprawie naruszenia nakazu zakrywania ust i nosa. Duża część interwencji dotyczyła dworca autobusowego w Tarnowskich Górach.  Paweł Mrachacz, przewodniczący powiatowej Komisji ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Porządku Prawnego, pracownik ochrony na tarnogórskim dworcu, uważa, że prawo jest jasne, dlatego nie popuści nikomu, kto wchodzi do poczekalni bez maseczki. Jeżeli taki pasażer nie reaguje na uwagi i nie zasłania ust oraz nosa, Paweł Mrachacz sięga po telefon i wzywa policję.

– Były już dwa przypadki ukarania mandatem – twierdzi Paweł Mrachacz. – Apeluję do wszystkich o przestrzeganie prawa, szczególnie dotyczy to młodzieży. W szkołach zakładają na korytarzach maseczki, a tu nie. Jaki to ma sens, gdy chodzi o zabezpieczanie się przed zachorowaniem? Część policyjnych interwencji kończy się jako niepotwierdzenie złamania przepisów. To dlatego, że nim na miejsce dotrze wezwany patrol, osoba bez maseczki po prostu odchodzi czy odjeżdża. Często interwencje kończą się pouczeniami. – Jeżeli osoba bez maseczki wyciąga ją z kieszeni i zakłada, to dlaczego ją od razu karać? – uważają policjanci.

W czwartek wezwano policję do przychodni lekarskiej, gdzie dwoje pacjentów odmawiało założenia maseczek. Sytuacja była tym bardziej nieciekawa, że w kwietniu ta przychodnia, w związku z zakażeniem niektórych pracowników koronawirusem, musiała zawiesić na kilka tygodni swoją działalność.

– Podczas interwencji pacjentka założyła maseczkę i skończyło się na pouczeniu – mówi podkom. Damian Ciecierski, rzecznik tarnogórskiej policji. Natomiast mężczyzna twierdził, że nie zrobi tego, ponieważ rozporządzenie Rady Ministrów nakładające na obywateli obowiązek noszenia maseczek jest nielegalne. Policjanci sporządzili notatkę i sprawa będzie miała ciąg dalszy. Jaki? Może trafić do sądu, ale niewykluczone, że pacjent otrzyma jeszcze szansę przyjęcia mandatu, czy teoretycznie - zostanie tylko pouczony.

Jak policja rodzi sobie z egzekwowaniem przepisów, których legalność jest podważana? Z pismem w tej sprawie wystąpił pod koniec sierpnia do komendanta głównego Rzecznik Praw Obywatelskich. "Przepisy zobowiązujące do noszenia maseczek np. w sklepach nadal są wadliwe, wydane bez właściwej podstawy w ustawie. Sądy mogą odmawiać karania za brak maseczki, choć zasada ich noszenia jest słuszna, nie ma legalnych podstaw do karania winnych" – napisał rzecznik.

[ZT]27105[/ZT]

Sąd Rejonowy w Kościanie odmówił wszczęcia postępowania w sprawie o nienoszenie maseczki właśnie, uzasadniając to wykroczeniem przez radę ministrów poza delegację ustawową. Mało tego, Sąd Rejonowy w Suwałkach ukarał grzywną ekspedientkę, która odmówiła sprzedaży towaru klientce, gdyż ta nie miała założonej maseczki. Sprawa jest w toku, 16 września ma zostać rozpatrzony sprzeciw wobec tego orzeczenia.

Prawnicy spierają się o legalność przepisów nakazujących zakrywanie ust i nosa, ale póki co nie zostały one przez żaden organ uchylone.

– Obowiązuje nas Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Obowiązek zakrywania ust i nosa reguluje par.24 – mówi podkom. Ciecierski.

[ZT]27821[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (14)

MarlenkaMarlenka

6 7

Przystojniacha z tego Pana na obrazku ;-) 18:17, 10.09.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

swedzi swedzi

1 3

co ? 21:26, 10.09.2020


hahahahahhahahahahahahahahhahahaha

1 1

hahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahhahahahaha 04:32, 17.09.2020


LOLOLOLO

5 6

A ten pan Paweł to tez nosi maseczke bez atestu czyli tak jakby chodził bez maseczki. Gdy w kraju było 20 do 30 zachorowan na dobe to w autobusach mogło podrózowac tylko 50% pasazerów (siedzących) a teraz do oporu ile wlezie.Panie Mrachacz skoro pan taki obywatel MO to prosze podejść np. pod autobus lini 129 i wezwac policje i przekazac ze pan sie z tym nie godzi bo od tego pan jest.Tytuł przewodniczacego powiatowego chyba do tego zobowiązuje a nie tylko do brania kasy 21:34, 10.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PikuśPikuś

1 2

Stary ormowiec i ziemia takie "coś" musi nosić 21:02, 11.09.2020


SalSal

7 5

Sam szef GIS ostatnio powiedział, że maseczki nie chronią, a tylko przypominają o pandemii. Zaś pan premier powiedział, że nie ma nakazu noszenia maseczek, jest tylko zalecenie, zatem na jakiej podstawie karze się bezmaseczkowców? 23:26, 10.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PepekPepek

4 0

Można się z niego śmiać, ale skuteczności nie można mu odmówić. 08:29, 11.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Twój nickTwój nick

0 1

Towarzysz Pepek na tropie ;P 04:33, 17.09.2020


Byly funkcjuszByly funkcjusz

3 1

Pawel ty jestes niezastapuony. 11:59, 11.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KotKot

2 0

Fajny gość. Zaangażowany i konkretny. Pan Paweł ma super moc👍 14:52, 12.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrawdaPrawda

4 3

Kiedy końcu pogonicie tego emeryta 16:38, 12.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

teretere

1 0

Spróbuj sam go pogonić. Zobaczymy czy się uda :) 10:44, 13.09.2020


Mesalina Mesalina

1 0

Brawo Pan Paweł 23:09, 13.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mocar 2DMocar 2D

0 0

MAM SWOJE PRAWA NIE MUSZĘ NOSIĆ MASECZKI!!!!! NIE O TO MÓJ DZIADEK WALCZYŁ O TEN KRAJ ABY NAMI ŻĄDZONO!!!!tak niektórzy myślą 20:26, 17.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA