Zamknij

Hałas z autostrady A1 daje się mieszkańcom mocno we znaki

07:42, 15.09.2020 | esp
Skomentuj Hałas z autostrady przeszkadza mieszkańcom. Fot. Agnieszka Reczkin
REKLAMA

Mieszkańcy Ożarowic, Zendka i Celin skarżą się na uciążliwy hałas z autostrady A1. Wójt pisze w tej sprawie do urzędu marszałkowskiego.

– Na hałas skarżą się mieszkańcy ulic: Dworcowej, Szczotki, Żwirki i Wigury, Niwy, Bocznej i Podłącznej w Ożarowicach oraz części ul. Głównej w Zendku. Mieszkańcy Celin twierdzą, że po otwarciu odcinka autostrady Woźniki-Pyrzowice uciążliwości są jeszcze większe – mówił na ostatniej sesji rady gminy Ożarowice jej przewodniczący Marian Czernikarz.

Uwagi mieszkańców oraz interpelacje radnych w tej sprawie trafiały też do wójta Grzegorza Czapli. Napisał więc do urzędu marszałkowskiego w Katowicach. Ponownie poprosił o przeprowadzenie pomiarów natężenia hałasu z A1, który oddziałuje bezpośrednio na mieszkańców wspomnianych ulic. W piśmie czytamy, że na podobny wniosek złożony w styczniu, do dziś nie przyszła odpowiedź.

Mieszkańcy uważają, że natężenie hałasu jest bardzo uciążliwe i należy dążyć do jego eliminacji lub ograniczenia poprzez weryfikację zastosowanych zabezpieczeń.

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Odpowiedź dostaliśmy tylko z WIOŚ.

Małgorzata Zielonka, rzecznik prasowy WIOŚ informuje, że do 2 września do Inspektoratu nie wpłynęły żadne wnioski mieszkańców gminy Ożarowice o przeprowadzenie kontroli uciążliwości akustycznej biegnącego w tej okolicy odcinka autostrady. Wyjaśnia też, że w przypadku, gdyby pomiary wykazały, że ochrona mieszkańców przed hałasem nie jest właściwa i normy są przekroczone, to marszałek województwa może nałożyć na GDDKiA decyzję o obowiązku ograniczenia oddziaływania na środowisko. Może, ale nie musi, to kwestia uznaniowa.

[ZT]23031[/ZT]

 

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

MattMatt

1 1

Betonowa autostrada to porażka pod względem hałasu. W Woźnikach to samo, wieczny huk. 08:27, 15.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

3 1

Za rozwój frycowe trzeba płacić....auto każdy praktycznie posiada... powinno się odsunąć budynki jak najdalej od dróg ...prawda wygląda inaczej ...w miastach czy wioski cierpią z powodu hałasu gdzie odbywa się ruch samochodowy.... 09:22, 15.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA