Zamknij
REKLAMA

Powiat chce likwidować, kurator zabrania. Co dalej?

06:37, 08.04.2021 | E.K.
Skomentuj Szkołą w Rojcy ma wejść w skład Centrum Edukacji, Terapii Rozwoju Dziecka. Fot. Archiwum gazety
REKLAMA

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że powiat zamierza zlikwidować ośrodki specjalne w Tarnowskich Górach i w Radzionkowie. W ich miejsce ma powstać jedna, superjednostka. Kurator wydał już opinię w tej sprawie - nie zgadza się na to.

Starostwo chce ostatniego sierpnia zlikwidować Zespół Szkół Specjalnych w Radzionkowie i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach. Na bazie obydwu ośrodków - chodzi zarówno o kadrę, jak i o siedziby ośrodków - chce utworzyć Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy "Centrum Edukacji, Terapii Rozwoju Dziecka" w Tarnowskich Górach.

Taka zmiana ma uzasadnienie finansowe oraz merytoryczne. Władze powiatu przekonują, że trzeba rozszerzyć ofertę edukacyjną. W skrócie: ma być lepsza opieka, oferta zajęć bogatsza, jednocześnie powiat ma nadzieję, że na szkolnictwo specjalne dostanie więcej pieniędzy. Dlaczego? Bo wprowadzi takie zajęcia, za które subwencja jest wyższa. Starostwo zapewnia, że przy okazji tych zmian nikt nie straci pracy.

Radni powiatowi podjęli miesiąc temu uchwałę, w której zgadzają się na utworzenie jednego ośrodka. Jednak ostatnie słowo przy takich projektach należy do kuratora oświaty. Powiat otrzymał już opinię. Jest negatywna. Co dalej?

– Jeszcze bym się nie poddawała. Mamy prawo odwołać się od decyzji do ministra edukacji. Zamierzamy skorzystać z tej drogi – mówi Krystyna Kosmala, starosta tarnogórski. – Jednak jeżeli minister podtrzyma decyzję, nie będziemy już mogli nic zrobić.

Podobna sytuacja już miała miejsce dwa lata temu. Powiat likwidował szkoły średnie, kurator się nie zgodził. Jedna odmowa była całkowicie niezrozumiała - dotyczyła szkoły branżowej w Radzionkowie, w której od kilkunastu lat nie było naboru. Kurator  jednak wiedział swoje.  Dopiero minister uznał, że szkoły nie ma i można ją formalnie zlikwidować. 

[ZT]30576[/ZT]

 

 

(E.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

To sa teTo sa te

3 3

Kuratory z noboru politycznego 06:39, 08.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AndrzejAndrzej

3 1

Lepsza opieka, bogatsza oferta same plusy i to za mniejszą kasę. Trzeba byc idiota aby dać się tarnogorskim urzędnika nabrac 09:37, 08.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Niech dokładajaNiech dokładaja

0 2

Czlonki jedynie słusznej partii z własnej kieszeni ale oni wolą brać z koryta 12:57, 08.04.2021


Złota myśl POZłota myśl PO

1 2

Szczepienia w Niemczech nie idą dobrze,bo Niemcy podzielili się z Polską szczepionką. Szczepionki nie są własnością tego rządu Polskiego lecz Uni Europejskie. Złota myśl posłanki Platformy obywatelskiej - Agnieszki Pomaskiej. 14:53, 08.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NormalneNormalne

0 2

Poziom hołoty PoPisowej 09:47, 09.04.2021


REKLAMARowerki i zabawki ogrodowe - zobacz ceny
0%