Zamknij

Przewalają drzewa i tamują przepływ wody. Na razie bobry pozostają bezkarne, ale samorząd za ich działalność ma szansę otrzymać odszkodowani

10:02, 10.04.2021 W.H
Skomentuj Fot. Archiwum Gwarka Fot. Archiwum Gwarka

Liczebność populacji bobrów rośnie, musi być pod kontrolą m.in. nad zalewem Nakło-Chechło oraz w parku w Świerklańcu. Woda z zablokowanych przez powalone drzewa strumieni i kanałów może zalewać pobliskie tereny, także zagraża zabytkom.

Wśród sposobów na uchronienie drzew przed zębami bobrów, najczęściej w literaturze wymieniane jest owinięcia pnia stalową siatką. Inny pomysł to pomalowanie pnia klejem lub farbą zmieszaną z drobnym piaskiem. Na rynku dostępne są także tzw. odstraszacze na wydry lub jelenie, które mogą działać również na bobry, ale efekt może być tylko chwilowy i zabiegi trzeba często powtarzać.

Drzewa można także odgradzać od wody siatką. Nawet najmniejsza przeszkoda skłania bobry do wstrzymania dalszej wędrówki i odwrotu. To jednak sposób do zastosowania na terenach o mniejszych powierzchniach niż duży park.

W Świerklańcu najprawdopodobniej zostaną zastosowane specjalne siatki. Park jest jednak zabytkowy i takie działanie wymaga zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Urzędnicy chcieliby, żeby siatki pojawiły się jak najszybciej, jednak wydanie decyzji się opóźnia. .

– Jak mówią łowczy Koła Łowieckiego Świerklaniec, liczba bobrów w parku jest szacowana od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników.  Problem bobrów w parku był już sygnalizowany w ubiegłym roku. Ich działalność widoczna była na wyspie na stawie Zyj – informuje Benedykt Guzy z Urzędu Gminy w Świerklańcu.

Szkody wyrządzone przez bobry na tym terenie to na pewno kilkanaście zniszczonych drzew, które wywracają się i utrudniają swobodny przepływ wody w kanałach parkowych. Pracownicy Działu Gospodarczego na bieżąco usuwają i sprzątają zagrażające i powalone drzewa. Jak dodaje Guzy, to, że bobry są objęte częściową ochroną gatunkową, nie oznacza, że poszkodowani przez ich działalność nie mają możliwości obrony czy prawa do odszkodowania. Dlatego urząd zapowiedział, że wyśle do właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska zgłoszenie szkód wyrządzonych przez bobry żerujące w parku.

[ZT]30599[/ZT]

 

(W.H)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JestJest

0 0

Problem - chroniony a jednak szkodnik. 10:14, 10.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%