Zamknij
REKLAMA

Powiat tarnogórski ufunduje stypendia. Ile wyniesie pomoc dla studenta?

19:47, 29.05.2021 | E.K.
Skomentuj Fot. Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach
REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami powiat tarnogórski podpisał porozumienie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach w sprawie promocji uczelni wśród naszych uczniów. Już od najbliższego roku akademickiego powiat tarnogórski chce ufundować stypendia dla studentów pierwszego roku, którzy najlepiej zdadzą egzamin maturalny i rozpoczną naukę na ŚUM. W ramach współpracy planowane są też spotkania uczniów tarnogórskich szkół z kadrą uczelni i zajęcia prowadzone przez wykładowców uniwersyteckich.

Jak podkreślają władze powiatu, to pierwsze tego typu porozumienie w Polsce.

- Ostatnie miesiące bardzo dobitnie nam pokazały, jak ważne i potrzebne są kadry medyczne. Porozumienie jest pierwszym krokiem w stronę zwiększenia kadry w placówkach naszego powiatu, a w szczególności w tarnogórskim szpitalu - mówi starosta tarnogórski Krystyna Kosmala. - Otwiera nam drogę do wielu wspólnych programów edukacyjnych oraz umożliwia ufundowanie stypendiów dla najlepszych absolwentów naszych szkół, którzy dostaną się na kierunki medyczne – wyjaśnia.

Jak dodaje prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor SUM: - Brakuje nam kadr medycznych. Porozumienie pozwoli młodzieży poznać nasz uniwersytet i przekonać się o jego atrakcyjności.

Powiat liczy na to, że kontakt młodzieży z uczelnią jeszcze przed maturą oraz wsparcie stypendialne sprawią, że uczniowie zainteresowani studiowaniem na kierunkach medycznych, chętniej będą wybierać ŚUM. - Z kolei absolwenci śląskiego uniwersytetu na pewno chętniej podejmą pracę w naszym regionie, niż osoby po studiach np. w Krakowie - mówi Stanisław Torbus, członek zarządu powiatu tarnogórskiego. Jak tłumaczy, wynika to z tego, że już podczas studiów młodzi ludzie zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe, poznają środowisko, co przekłada się potem na karierę zawodową.

Nie wiadomo, ile stypendiów ufunduje powiat, wstępnie jest mowa o tym, że pomoc finansowa w wysokości 500 złotych miesięcznie trafi do 10 studentów pierwszego roku. 

W czerwcu  o porozumieniu ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym będą rozmawiać radni powiatowi. Podczas sesji mają podjąć uchwałę określającą cel i zasady współpracy z uczelnią. 

[ZT]31265[/ZT]

 

(E.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

SisiSisi

3 2

Powiat taki bogaty ? 20:57, 29.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CoxdCoxd

0 0

50 tysięcy na rok to jest bogactwo powiatu XD? *%#)!& nij się w łeb 23:32, 31.05.2021


StudentkaStudentka

1 0

Po raz kolejny: powiat niech przemyśli tę sprawę, bo porozumienie co najmniej nie ma sensu. Na pierwszych latach studenci cieszą się, że w ogóle gdzieś się dostali, nie myślą o tym, żeby pracować po studiach w konkretnym miejscu.

Stypendia miałyby większy sens, gdyby:
a) były przyznawane studentom dwóch ostatnich lat niezależnie od miejsca pochodzenia, a wyrażenia chęci pracy w powiecie tarnogórskim po studiach
b) były przyznawane studentom z powiatu niezależnie od miejsca studiów, bo proszę zauważyć, że wiele osób wyjeżdża na inne uczelnie.

Poza tym, proszę się lepiej zastanowić jak szpital powiatowy B. Hagera traktuje studentów, którzy chcą w nim odbyć praktyki. Po takich doświadczeniach w kadrach (pracownice się nie przedstawiają, wyzywają studentów od bezczelnych, każda z nich przekazuje inne informacje) mało kto będzie chciał tam pracować. :) 12:16, 30.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

StudentkaStudentka

1 0

Nie wspomnę już o tym, że przecież w ramach akcji Uniwersytet Licealisty, uczniowie liceów ze Śląska (w tym z powiatu) mogą uczestniczyć w zajęciach na SUM prowadzonych przez wykładowców.

A na samą Uczelnię nie ma egzaminów wstępnych, więc nie wiem, jak chcą fundować te stypendia.

No i rodzi się pytanie: będziemy gloryfikować studentów lekarskiego, czy po równo rozłożymy stypendia na wszystkie kierunki medyczne jakie oferuje SUM? :) 12:19, 30.05.2021


0%