Zamknij
REKLAMA

Tarnowskie Góry. Inwestycyjny zator w mieście. Co się dzieje?

20:00, 17.10.2021 | aj
Skomentuj Nie było chętnych na remont Ratusza w Tarnowskich Górach. Fot. Archiwum Gwarka
REKLAMA

Fiaskiem zakończyły się dwa przetargi na remont Źródełka Młodości w Reptach Śląskich. Nie było chętnych na remont ratusza w Tarnowskich Górach. Opóźni się przebudowa skweru. 

Pierwszy przetarg na remont źródełka, ogłoszony w lipcu, unieważniono. Nie było zainteresowanych. Na kolejny wpłynęła jedna oferta, na 133 tys. zł, ale okazała się nieważna ze względów formalnych.

– Zamierzamy powtórzyć przetarg w przyszłym roku. Z uwagi na to, że prace potrwają około 3 miesięcy, ogłaszanie przetargu przed zimą nie ma sensu – informuje Katarzyna Majsterek z tarnogórskiego magistratu. 

To najwyższy czas, żeby zająć się repeckim Źródełkiem Młodości. Powstało w latach 70. XX wieku dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Uporządkowali otoczenie i obudowali źródełko. Wykorzystano do tego słupki graniczne, ustawiane wzdłuż przebiegającej w pobliżu, dawnej granicy polsko-niemieckiej oraz fragmenty detali architektonicznych z rozebranych obiektów. Budowę ukończono po 5 latach. 

Źródełko przeszło renowację w 1999 roku. Zmieniono zadaszenie, teren wybrukowano oraz ustawiono nowe ławeczki. Obecnie woda wypływająca ze źródła nie jest zdatna do picia. Przekroczona jest zawartość azotanów. 

W ramach remontu planowane jest ponowne zagospodarowanie terenu m.in. wymiana nawierzchni, remont schodów, pojawią się nowe ławki i nasadzenia. Będą też prace związane z samym źródełkiem m.in. remont konserwatorski elementów kamiennych (kapliczka, elementy murów oporowych, kamienne detale architektoniczne), remont zadaszenia i stalowego korytka, które zbiera wodę z rzygaczy, wymiana pokrycia dachu kapliczki.

Do wymiany będzie instalacja wodna źródełka, koryto odwadniające zostanie przeniesione, drenaż i kanał odwadniający zostaną wyczyszczone.

Ratusz do remontu 

Kolejny inwestycyjny zator to remont ratusza. Ze względu na zakres prac jest on podzielony na części. W pierwszym etapie w planach było wykonanie robót budowlanych i instalacyjnych, które mają dostosować budynek do przepisów ochrony przeciwpożarowej. Miasto przeznaczyło na to 555 tys. zł. Przetarg trzeba będzie powtórzyć. 

W kolejnych latach planowana jest wymiana instalacji niskoprądowych (LAN) i remont dachu. W 2019 roku urząd informował, że całość prac może pochłonąć nawet 4 mln złotych, a od tego czasu w górę poszły materiały budowlane i koszty pracy. 

Co ze skwerem przed halą targową? 

W planach inwestycyjnych na ten rok była przebudowa skweru przed halą targową. Już wiadomo, że nie dojdzie do skutku. Kiedy "Gwarek" w grudniu 2020 roku opublikował wizualizację, projekt spotkał się z ogromną krytyką. W wyniku społecznej presji władze miasta zdecydowały się zmienić plany i projekt powstał praktycznie od nowa. Na razie zadanie nie ma nawet  kosztorysu.

– Zamierzamy ogłosić przetarg w tym roku, w przeciągu miesiąca. Konieczna jest najpierw weryfikacja w starostwie powiatowym oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych uzgodnień. Procedura trwa. Kiedy się zakończy, będzie można wykonać kosztorys dla aktualnego projektu. Nie można porównać cen realizacji pierwszego i obecnego projektu – mówi Katarzyna Majsterek. 

[ZT]33108[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

thth

14 2

Remont Ratusza lepiej zostawić nowej ekipie bo tej trzeba juz podziękować. Szkoda kasy bo i tak trzeba będzie później zapewne zmieniać. 19:02, 17.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OloOlo

16 2

Moze mi ktos wytlumaczyc po co wydawac setki tysiecy złotych na remont źródełka z ktorego woda nie jest zdatna do niczego ?! Nie ma w miescie ważniejszych potrzeb ?! Czy po remoncie woda cudownie poprawi swój skład ???!! 21:17, 17.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tyijatyija

11 1

Ponowne ..w Reptach..to jakaś kpina..raz juz wydano kasę ..moze rozliczyć..Urzędnicy spójrzcie na potrzeby miasta..to kpina co wy robicie z tym miastem. Juz niedługo nie będzie co zbierać. 22:27, 17.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zatroskanyzatroskany

8 0

., nie ma chetnych ,wcale sie nie dziwie ,, wykonawcy wola robic nowe budynki .Nie chca sie meczyc z procedurami , konsulatacjami konserwtorskimi ...
Wiele kamienic nie tylko w bezposredniej bliskosci rynku pada ofiara procedur i przepisow uzgodnien,pewnie niektore z nich podziela los kurnej chaty same sie przewroca .
Adaptacje kamienic np na cele mieszkaniowe i nie tylko wymagaja zapewnienia 1.5 miejsca .parkingowego , to poczatek procedur .Koszty remontow dotykaja takze prywatnych wlascicieli . Inwestorzy pasjonaci staja sie tylko pasjonatami.
Czy moze jest juz pora na popatrzenie na sprawe z innej perspektywy ,skoro sa jeszcze resztki inwestorow i wykonawcow ??? Czy moze warto by tej grupce pasjonatow zaproponowac preferencje czy gratyfikacje finasowe .
Czy moze zmienic powiedzenie przychodzi chlop do biura na przychodzi urzednik do pasjonata ..proponujac mu pomoc ,,,?

01:27, 18.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lewitalewita

7 2

Pomyslow na pozbywanie sie publicznych pieniedzy widac nie brakuje ! Ratusz? jak napisal poprzednik zostawic nowej władzy, zrodelko ? po co komu? hala? o zgrozo! beton i bruk, beton i bruk beton i bruk.....to caly plan UM T.G.....i figurki krasnali na kazdym rogu... 06:27, 18.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MusicieMusicie

5 1

Zrobić burmistrzem tego przydupasa z Sowic a bedzie cudownie 08:00, 18.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Poważnie ?Poważnie ?

5 1

Ten, kto by teraz wystartował do przetargu, może nazwać się samobójcą. Przy tak niestabilnym rynku finansowym odważnych będzie znikomo, lub zero. 15:44, 18.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%