Zamknij
REKLAMA

Czy Tarnowskie Góry przygarną pomnik Odsieczy Wiedeńskiej?

20:00, 22.11.2021 | .
Skomentuj Tarnowskie Góry. Czy pomnik Odsieczy Wiedeńskiej powinien pozostać w Tarnowskich Górach? Fot. Jarosław Myśliwski
REKLAMA

Do pierwszych dni grudnia można w Tarnowskich Górach oglądać pomnik Odsieczy Wiedeńskiej. Miał stanąć pod Wiedniem, ale wbrew wcześniejszym ustaleniom wiedeńczycy go nie chcieli i teraz krąży po Polsce. Czy monument mógłby na stałe pozostać w Tarnowskich Górach?

Pomnik miał stanąć na Kahlenbergu, skąd w 1683 roku król Jan III Sobieski dowodził bitwą z Turkami. Starcie okazało się zwycięskie dla wojsk, które ruszyły na odsiecz obleganemu Wiedniowi, co miało znaczenie dla losów Europy, bo powstrzymało wdzierającą się na kontynent nawałę turecką. Jednak naczelny dowódca do dzisiaj nie doczekał się godnego upamiętnienia.  

W katedrze wiedeńskiej stanął tzw. pomnik Starhemberga, z małymi figurami Jana III Sobieskiego, księcia Karola V Lotaryńskiego oraz elektorów: Maksymiliana Emanuela i Jana Jerzego III. Został zniszczony w 1945 roku, a ocalona figura króla polskiego znajduje się obecnie w kościele św. Józefa na Kahlenbergu. Władze Wiednia uczciły burmistrza Liebenberga monumentem przy Ringu, Ukraińcy wystawili 2 pomniki Kozaków biorących udział w odsieczy, według ukraińskiego napisu: wyzwolicieli Wiednia.

"Jan III Sobieski – naczelny dowódca wojsk odsieczowych wciąż nie doczekał się pomnika w stolicy Austrii" – podano na stornie internetowej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. – "Krakowianie postanowili zmienić ten stan rzeczy, ich inicjatywa spotkała się z życzliwym odzewem lokalnych władz. 12 września 2013, w 330 rocznicę bitwy pod Wiedniem, w obecności prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, ambasadora Artura Lorkowskiego oraz przedstawicieli wiedeńskiego magistratu został na Kahlenbergu położony kamień węgielny".

Projekt monumentu powstał w pracowni prof. Czesława Dźwigaja. Pomnik miał zostać odsłonięty w 335 rocznicę odsieczy wiedeńskiej, czyli w 2018 r. Ale nie został. Dlaczego? Z tym pytaniem zwróciła się  do władz Wiednia redakcja Pisma Polonii Austriackiej "Polonika". 

"Warunkiem wzniesienia pomników w Wiedniu jest pozytywna ocena "Rady Doradczej ds. Pomników i Miejsc Pamięci", powołanej przez miasto Wiedeń w 2017 r. Rada ta wypowiedziała się jednak negatywnie odnośnie proponowanego projektu pomnika" – odpowiedział wiedeński magistrat. Z jakiego powodu rada negatywnie oceniła projekt pomnika? Tego już nie wiadomo. Czy były to względy artystyczne, czy też poprawność polityczna, zgodnie z którą Austriacy nie chcieli drażnić Turków? Dywagacje trwają do dzisiaj. Władze Wiednia odpowiedziały także, że w porozumieniu z prezydentem Krakowa ustalono, że zostanie zaprojektowany i wybudowany nowy pomnik.  

"Wiedeń zaproponował Krakowowi, jako swemu partnerskiemu miastu, aby w ścisłej z nim współpracy rozpisać międzynarodowy konkurs na odpowiadający dzisiejszym standardom sposób upamiętnienia w Wiedniu Jana III Sobieskiego. Upamiętnienie to powinno łączyć historyczny kontekst z ukierunkowaną na przyszłość europejską kulturą pamięci. Koszty takiego upamiętnienia poniesie Wiedeń. Polskie artystki i polscy artyści będą mogli uczestniczyć w tym konkursie. Miasto Kraków zostanie również zaproszone do oddelegowania członka do konkursowego jury" – podano w odpowiedzi dla "Poloniki".

W piśmie znajduje się informacja, że "negatywnie oceniony pomnik nie stanie w Wiedniu, ale powinno się znaleźć dla niego godne miejsce w Krakowie." Tak się jednak nie stało. Pomnik Odsieczy Wiedeńskiej ruszył w trasę i odwiedza różne polskie miasta. Do Tarnowskich Gór trafił za sprawą tarnogórskich braci kurkowych.

U nas, pewnie jak gdzie indziej, budzi skrajne emocje. Niektórym nie podoba się i wymowa, i wizja artysty. Ale wiele osób na tle pomnika się fotografuje, czyta położoną obok tablicę. Pojawiły się też pomysły przygarnięcia pomnika i pozostawienia go w Tarnowskich Górach.

"Prawie wszystkie tarnogórskie pomniki powyrzucaliśmy w ciągu 100 lat, a teraz sobie fundujemy czasowe rzeźby plenerowe. W cywilizowanych krajach stare miasta mają wiele pomników, głównie poświęconych lokalnym wydarzeniom i osobistościom. W Polsce w większości stawia się propagandowe, które co jakiś czas wyrzuca się na śmietnik historii. A Jan III Sobieski mógłby u nas zostać, bo jest jedną z najwybitniejszych postaci, która kiedykolwiek była w naszym mieście. Szedł wtedy z armią z pomocą dla chrześcijańskiej Europy, zagrożonej islamizacją. A że Niemcy z Wiednia już nie są ani Niemcami, ani nawet ludźmi cywilizacji łacińskiej, tylko nową masą bez wyrazu i w jakikolwiek sposób określonej kultury (którą mają nawet plemiona z Amazonii), to tego właśnie dowodzi ten tułający się pomnik. Warto by został i stanął np. na pl. Wolności, która będzie bardzo słuszna, gdyż osmańska masa dążyła do zniewolenia ludów Europy pod jarzmem tureckiego sułtana" – skomentował na naszej stronie gwarek.com.pl jeden z internautów.

"Pomnik wygląda nietuzinkowo i oryginalnie, a do tego łączy się z ciekawą historią Tarnowskich Gór. Warto, aby pozostał w naszym mieście. Można dyskutować o lokalizacji" – napisał tarnogórzanin.

Jednak nikt nie zwrócił się do władz miasta z propozycją pozostawienia pomnika w Tarnowskich Górach.

– Nigdy nie braliśmy też takiej ewentualności pod uwagę, władze miasta nie rozważają takiego pomysłu – mówi burmistrz Arkadiusz Czech.

Na rynku w Tarnowskich Górach na stałe nie stanie ani ten, ani żaden inny pomnik. Kilkanaście lat temu proponowano postawienie tam lub na pl. Wolności pomnika założycieli miasta, księcia Jana II Dobrego i margrabiego Georga von Ansbacha.

– Idea słuszna, ale trzeba pamiętać, że rynek to miejsce, gdzie odbywają się nasze największe imprezy. Pomnik na środku powodowałby w czasie imprez masowych niebezpieczeństwo – odpowiada burmistrz Czech.

Na pl. Wolności stał pomnik cesarza Wilhelma I, po II wojnie światowej postawiono pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, który rozebrano w 1992 r. Teraz na zlecenia magistratu opracowywany jest projekt przebudowy placu, jednak nie przewiduje on  żadnego pomnika. Ma tam być m.in. całoroczna, podświetlana fontanna. Pomnik, ale niekoniecznie historyczny, być może stanie na pl. Żwirki i Wigury, który też czeka w kolejce do przebudowy.

– Natomiast pomnik Odsieczy Wiedeńskiej, zgodnie z zamysłem autora, miał stanąć na Kahlenbergu, aby przypominać Europejczykom, że ktoś 300 lat temu uratował ich cywilizację. Trzeba uszanować zamiar autora – mówi burmistrz Czech.

[ZT]33577[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (28)

oloolo

17 6

to bylby dobry pomysl...niestety nasz UM nie chce...nuda w T.g brak czegokolwiek, tylko beton i bruk, pomyslow brak... 21:28, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jojo

9 8

by go postawiło ino kasy mi brak . Ponoć skoki narciarskie w TVN oglądało DZIEWIĘĆ MILIONÓW TELEWIDZÓW !! Śmiech na sali....Już teraz rozumiem dlaczego nasi skoczkowie tak beznadziejnie wypadli. NIGDY nie mieli takiej oglądalności i zjadła ich trema ! Bo przecież skoki narciarskie, transmitowane w poprzednich latach w TVP, oglądało ledwo mały milionik telewidzów. W TVN jak zwykle, cała prawda całą dobę ....... Ale jajcarze !! 21:34, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wolne i nie zależnewolne i nie zależne

8 4

Jak uruchomiono TVN w Polsce to oglądało go 50 milionów Polaków w Polsce ha ha ha ! TVN oglądalność 150 osób w Polsce i 80 milionów w Niemczech i Białorusi 21:51, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rekord amerykanówrekord amerykanów

9 6

Bu ha ha jak przeczytałem że ogladalnosc skoków wyniosła 9 mln ogladaczy to kuźwa mało nie pękłem ze śmichu redaktorky tvn wasze zaklamanie sięga nie tylko szczytów Himalajów ale sięga hen w kosmos, może i do Marsa. Taką oglądalność nie wiem czy kiedykolwiek w TV osiągnęła jakąkolwiek transmisja sportowa w tym kraju 21:54, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ginterginter

10 3

Dajmy na spikera Kraśkę do skoków , a oglądalność wzrośnie niebotycznie. moje szczątki mózgu są zaprogramowane na TVN , Wyborczą , Onet 22:04, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

misiumisiu

8 3

jak to jest, tusk od dziecka mówił PO niemiecku a teraz śmiesznie duka w tym języku. O co chodzi ? On robi wszystko fur Deutschland, nawet dukając.Przy jego angielskim, to boki zrywać, taki śmieszny co tam w Tusk Vaseline Network ? Mówią o niemieckim piracie drogowym ? 22:13, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

..

14 6

"Z jakiego powodu rada negatywnie oceniła projekt pomnika? Tego już nie wiadomo." - A właśnie że wiadomo bo pomnik był wielokrotnie dewastowany przez miejscowych lewaków. Zorganizowano też manifestację protestu przeciw postawieniu pomnika gdzie podburzono mniejszość muzułmańską wmawiając im że Sobieski to wielki islanofob był. I należało by napisać że pod wpływem tych protestów miejscowy magistrat ugiął się ze strachu a nie że wiedeńczycy nie chcieli pomnika. Drugą ciekawostką jest że protestującymi muzułmanami byli głównie Arabowie bo Turcy w swoich książkach pozytywnie określają Sobieskiego jako Lwa Północy i godnego przeciwnika i nawet nie mają do niego pretensji za klęskę. A już największym skandalem jest że na pomniku wypisywano „No Nazi. Scheiss Idis” a to Austriacy ochoczo przystąpili do Hitlera a wśród największych zbrodniarzy wojennych jest nadreprezentacja Austriaków. W końcu sam Hitler też był Austriakiem.
https://www.tvp.info/33936768/austria-zatrzymanie-po-zbezczeszczeniu-pomnika-na-wzgorzu-kahlenberg 22:23, 22.11.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@ kropek@ kropek

2 1

przyznałeś, że dewastowałeś pomnik, bo naczelny lewak i socjalista tu to ty 08:52, 23.11.2021


poltoniupoltoniu

1 1

adrian byl super gosc !!!!!!!!!!!! 20:43, 23.11.2021


....

14 3

Jo by go na placu postawiol ino zrzutka by cza ogłosić na zakup placu.😁🧐 23:37, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TarnowitzerTarnowitzer

10 18

Zabierajcie z Gór to straszydło. 09:24, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tarnogorzanie chca STarnogorzanie chca S

18 4

Prosimy zatem Burmistrza o oficjalne wystapienie z prosba o pozostawienie pominika Sobieskiego i Husarii w Tarnowskich Gorach. W naszym ladnym miescie jest sporo lokalizacji. Moze byc nie srodek, ale obrzeze Rynku, Plac Zwirki i Wigury, ul. Sobieskiego lub teren przy Szkole im. Sobieskiego. Potrzebny bedzie jedynie elegancki postument. Wystarczy chciec 🙂 13:44, 23.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

oloolo

1 0

Nic z tego nie bedzie , Arkadiusz nie ma kasy, podwyżke dostal wiec nie da rady, kasa miejska pusta 06:32, 30.11.2021


ElaEla

15 4

Fajny pomysl Sobieski na Pl. Zwirki i Wigury 🙂🙂🙂 14:45, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzechCzech

11 4

rozlozy rece i powie nie moge....nie mam kasy...itp....final juz jest znany 14:51, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzansaSzansa

17 2

Dajmy szanse i zobaczymy. 15:03, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AłłaAłła

6 15

NIECH WAS RĘKA BOSKA BRONI. Ze względów historycznych prędzej powinien stanąć ponownie pomnik cesarza Wilhelma niż to krakowskie badziewie 21:20, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kasy wbródKasy wbród

9 0

Może i burmistrzowi zabrakło kasy, ale Rada Miejska wręcz szasta pieniędzmi dotując 80 tys. zł powiatową szkołę i to nie na wyposażenie klasopracowni, lecz na lampki rozświetlające bryłę "Stasia". Sobieskiego ma za to w najgłębszym, czteroliterowym poważaniu, jak i mieszkańców miasta. 22:34, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nowy tunowy tu

5 2

ja mam pomysł na dwa pomniki na rynku. Jeden Czecha w geście nic nie mogę nic nie wiem drugi Baśki z czekiem w ręku jedno jest pewne wszystkie gołębie uciekną albo będą miały na co .... 06:19, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

okioki

2 10

Moje 5 letnie dziecko będąc wieczorem na rynku patrząc z daleka mówi tato to tyrannosaurus i w sumie coś w tym jest :). Może przygarnie go jakiś park dinozaurów :D 08:41, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

piotrpiotr

12 1

widzę lokalizację bliżej ul.Sobieskiego róg Odrodzenia albo przed TCK 14:04, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tylko u olesiatylko u olesia

3 11

taki zlom 15:20, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NagrodaNagroda

3 1

Burmistrz właśnie otrzymał nagrodę za odmowę przygarnięcia pomnika i wznoszenia jakichkolwiek innych. Dała mu ją w formie maksymalnej podwyżki Rada Miejska, pod koniec roku szastająca miejską kasą na lewo i na prawo. 17:09, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SwojSwoj

8 0

Pomnik powinien zostac, co bardzo wkomponuje sie w wieloletnia, tarnogorska tradycje historycznego Pochodu Gwarkowskiego z Sobieskim i Husaria. 12:26, 29.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ArkadiuszArkadiusz

2 1

dostal co chcial teraz bedzie odpoczywal jak najedzony lew na sawannie, nie przeszkadzajcie mu w siescie jakimis tam pomnikami.... 06:35, 30.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SuperSuper

3 0

Super pomysl. Niech bedzie w TG na stale 🙂 15:16, 30.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TarnogorzankaTarnogorzanka

2 1

Pamietam taki maly domek na skwerze ul. Odrodzenia,to podobno byla kuznia. Tam Jan III Sobieski podkuwal konie. Moze pomnik tam postawic. 18:33, 30.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

proponujeproponuje

0 1

postawic pomnik obok zimnego lecha ! 19:44, 30.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%