Zamknij
REKLAMA

Zakłady Chemiczne w Tarnowskich Górach. Powstaje specustawa. Czy teraz uda się dokończyć likwidację?

19:44, 13.01.2022 | J.M.
Skomentuj Zakłady Chemiczne Tarnowskie Góry. Czy specustawa pomoże zabezpieczeniu toksycznych odpadów? Fot. Jarosław Myśliwski
REKLAMA

Urząd Miejski w Tarnowskich Górach informuje, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska wznowiło prace nad projektem ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Projekt ma mieć charakter specustawy dedykowanej konkretnym, już zidentyfikowanym, terenom poprzemysłowym.

Gminy miałyby stać się właścicielami toksycznych odpadów, a z drugiej strony nie ma gwarancji, że państwo sfinansuje w pełni ich zabezpieczenie.  

Specustawa dotyczy Tarnowskich Gór, Jaworzna, Bydgoszczy i Zgierza. W środę rozmawiali o projekcie burmistrzowie i prezydenci tych miast.

– Z zadowoleniem przyjmujemy inicjatywę ustawodawczą przewidującą usuwanie odpadów z gruntów będących własnością osób fizycznych, z możliwością czasowego zajęcia gruntu lub wywłaszczenia – mówi burmistrz Arkadiusz Czech. – Dostrzegamy jednocześnie związane z tym ryzyka. Właścicielami toksycznych odpadów zostałyby w myśl nowych przepisów gminy, a projekt ustawy nie gwarantuje w stu procentach finansowania przez rząd prac na rzecz ochrony środowiska – dodaje.

Podczas spotkania powołano specjalny zespół roboczy.

– W kwestii przygotowywanej ustawy zamierzamy podjąć współpracę z rządem na zasadzie partnerskiej, nie konfrontacyjnej – podkreśla burmistrz dodając, że koszt dokończenia rekultywacji terenu po Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach szacowany jest na 120 – 150 mln zł.

Niebezpieczne związki w Czarnej Hucie zagrażają Zbiornikowi Wód Podziemnych 330 – Gliwice, swego czasu z powodu skażenia nimi zamknięto kilka studni. Wtedy rozpoczęła się likwidacja, która niestety utknęła w martwym punkcie w 2011 r. Do tej pory w kwaterach zabezpieczających umieszczono ponad 65 proc. toksycznych odpadów. Do unieszkodliwienia pozostało 425 tys. m sześc., z tego większość na gruntach prywatnych.

[ZT]34278[/ZT]

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Waldemord Waldemord

2 0

Już to usuną do dziur pod Kurna Chata. Tak to zutylizuja 20:59, 13.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lumplump

6 2

spec ustawa jest po to aby zwalic odpowiedzialnosc na innych - typowo pisowskie działanie - to nie my to oni,tak jest ze wszystkim,ci wszyscy naokoło się mylą tylko MY mamy racje tylko MY wiemy najlepiej,to MY jestesmy najmądrzejsi........a cieciom z kołchozu słoma z butów dalej wystaje 10:35, 14.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JoolJool

0 0

Wina Tuska 14:56, 15.01.2022


Rafał LRafał L

1 0

Kukułcze jajo,przecież te składowisko utylizują już dziesięciolecia i brakuje dalej 150 mln zł.W sumie koszt utyilzacji to będzie 400 mln zł,czyli tyle ile wynosi roczny budżet naszego miasta.Rozumiecie, przez rok miasto nie ma żadnych dochodów tylko wydaje na zakłady chemiczne? Dlatego trzeba uważać jakie inwestycje realizuje się w mieście,nawet jak to jest rządowa inwestycja czy partnerstwo p-p.Bo póki inwestycja działa to osoby we władzach i udziałowcy kręcą lody,a potem miasto zostanie z terenem do zrekultywowania i radź sobie sam. 16:25, 14.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoolJool

0 0

to składowisko to dojna krowa pieknie utylizują tylko nie odpady. To jest pralnia i utylizacja kasy.
14:55, 15.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%