Zamknij

Mały pacjent z dyplomem zdrowego uśmiechu

08:00, 28.06.2022 materiał promocyjny
lek. dent. Katarzyna Kuliberda lek. dent. Katarzyna Kuliberda

O tym, że odpowiedzialność za stan uzębienia dziecka spoczywa na rodzicach, wie każdy. Nie każdy jednak ma świadomość, że przyszła mama o zęby swojej pociechy może dbać jeszcze przed jej przyjściem na świat. Dla prawidłowego zmineralizowania oraz ukształtowania zębów maluszka istotna jest zbilansowana dieta w czasie ciąży. - Przyszła mama powinna również regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny – i to nie tylko z myślą o swoim zdrowiu. Ponieważ próchnica jest chorobą zakaźną, o zęby powinny dbać wszystkie osoby, które będą miały kontakt z noworodkiem – podkreśla lek. dent. Katarzyna Kuliberda.

Mleczaki pod kontrolą

Część rodziców wciąż podziela przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak w końcu wypadną. Nic bardziej mylnego! To właśnie tzw. mleczaki utrzymują miejsce dla zębów stałych i stanowią dla nich swego rodzaju "drogowskaz". - Przedwczesna utrata zębów mlecznych upośledza funkcję żucia, wpływa niekorzystnie na rozwój kości i mięśni twarzy, może być też przyczyną wad zgryzu. Dlatego tak istotną rolę odgrywa profilaktyka i regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym – podkreśla dr Kuliberda.

Pierwsza wizyta powinna odbyć się nie później niż w 12. miesiącu życia dziecka. To okazja do zapoznania się z gabinetem w przyjaznej atmosferze, ale też do rozmowy z rodzicem na temat diety małego pacjenta, sposobu dbania o jego zęby i częstotliwości kolejnych spotkań. Zwykle zaleca się, by odbywały się co 3 miesiące.

                              
                               Clinica Uśmiechu

Mycie ząbków od A do Z

W zapobieganiu próchnicy kluczową rolę odgrywa właściwa higiena jamy ustnej. Już w pierwszych miesiącach życia dziecka należy codziennie oczyszczać błonę śluzową i wały dziąsłowe.

- Wraz z pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych rodzice powinni czyścić je dwa razy dziennie, miękką szczoteczką oraz niewielką ilością pasty z dodatkiem fluoru, dedykowanej do danego wieku. Szczególnie ważne jest mycie zębów przed snem – po odłożeniu szczoteczki dziecko nie powinno już jeść ani pić niczego za wyjątkiem wody – radzi dr Kuliberda.

Choć warto uczyć malucha trzymania szczoteczki i wykonywania prostych ruchów czyszczących, do ok. 8. roku życia zęby dziecka powinni szczotkować rodzice, a następnie zabieg ten nadzorować.

Bezbolesna profilaktyka

Ryzyko wystąpienia próchnicy u dzieci znacznie zmniejszyć pozwalają bezbolesne zabiegi, przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. Jednym z nich jest fluoryzacja. - Podczas zabiegu na powierzchnię zębów nakłada się specjalistyczne żele i lakiery. Dzięki temu ząbki staja się odporne na działanie kwasów produkowanych przez bakterie płytki nazębnej – wyjaśnia.

Kolejna propozycja to lakowanie. Celem tego zabiegu jest zabezpieczenie bruzd w stałych zębach trzonowych i przedtrzonowych specjalnym lakierem szczelinowym.

                           
                            Clinica Uśmiechu

Krokodyle i tęczowe plomby

Aby maluch w gabinecie stomatologicznym czuł się bezpiecznie, potrzeba dużo cierpliwości oraz współpracy między lekarzem, dzieckiem i rodzicem. - W przypadku najmłodszych pacjentów bardzo istotną kwestią, poza satysfakcjonującymi efektami leczenia, jest uśmierzenie towarzyszącego mu bólu. Nowoczesne znieczulenia wykonywane są specjalistycznym sprzętem, który ma formę wizualnie atrakcyjną dla dziecka – np. osłonki w kształcie krokodyla – wyjaśnia dr Kuliberda.

W przypadku dzieci, które odczuwają większy lęk przed wizytą u dentysty, możliwe jest zastosowanie wdychania podtlenku azotu. Odczucia podczas wdychania gazu rozweselającego to głębokie odprężenie, euforia oraz poczucie oderwania od rzeczywistości, dzieci często przyrównują ten stan do latania lub znalezienia się w bajce. Tak przyjemne wrażenia sprawiają, że pacjent nie zwraca uwagi na wykonywany w międzyczasie zabieg. Dodatkowo gaz rozweselający zwiększa odporność na ból i jest bezpieczny dla dzieci.

Urozmaiceniem wprowadzającym do leczenia element zabawy jest zastosowanie kolorowych wypełnień w zębach mlecznych. Dzieci biorą udział w wyborze koloru, mogą nawet zdecydować się na wersję z dodatkiem brokatu. Kolorowe wypełnienia posiadają właściwości światłoutwardzalne, uwalniają fluor, a jednocześnie sprawiają, że wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy się pozytywnie.

- Ponadto każde dziecko, które odwiedza Klinikę Uśmiechu, może otrzymać odznakę dzielnego pacjenta i dyplom zdrowego uśmiechu. Wystarczy zaprzyjaźnić się z lekarzem dentystą i regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny – zapewnia dr Kuliberda.

 

Gabinet stomatologiczny

42-600 Tarnowskie Góry, ul. Piastowska 4

tel. 723-233-107

www.clinicausmiechu24.pl

https://www.facebook.com/ClinicaUsmiechu24/

 

(materiał promocyjny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%