Zamknij
REKLAMA

Sto wydarzeń i mikrowypraw na piąte urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

07:00, 30.06.2022 | ska
Skomentuj W Świerklańcu swoje podwoje dla zwiedzających otworzy neobarokowy Pałac Kawalera. Fot. UG Świerklaniec
REKLAMA

Jedyna w Polsce, najmłodsza w Europie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia kończy 5 lat. 2 lipca, z okazji jubileuszu, organizatorzy zapraszają na 94 wydarzenia. W programie aż 68 mikrowypraw w 35 gminach GZM. 

– Metropolia to setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać, dlatego właśnie pod hasłem „Poznajmy się” będziemy świętować 2 lipca. Jestem przekonany, że w bogatym programie będzie z czego wybierać, bo gminy GZM są naprawdę niezwykłe. Po prostu mikro, makro, metropolia –  mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Święto zacznie się w Tarnowskich Górach od Wschodu słońca nad Metropolią i śniadaniowego rozruchu na hałdzie popłuczkowej dawnej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk (czytaj tutaj)

W ciągu dnia będzie można wziąć udział w wycieczce po obiektach UNESCO (szczegóły tutaj). Na trasie wiodącej z Zabytkowej Kopalni Srebra znajdą się: skansen maszyn parowych, hałda popłuczkowa i park Kunszt.  Organizatorzy zapraszają także do parku Repeckiego na odkrywanie wylotu Sztolni Głębokiej Fryderyk, gdzie biją industrialne źródła Śląska.

W Świerklańcu swoje podwoje dla zwiedzających otworzy neobarokowy Pałac Kawalera. Uczestnicy wycieczki dowiedzą się między innymi o podziemnych tunelach, które służyły do transportu beczek z winem. Poznać będzie można także świerklaniecki park i historię jego założycieli - Donnersmarcków

Piekary Śląskie zaprezentują swoje tradycje drukarskie oraz pochwalą się Kopcem Wyzwolenia. 

Miłośnicy kulinariów będą mogli poznać tajemnice radzionkowskich restauracji, a pasjonaci geologii wybrać się na wyprawę po dnie nieczynnego kamieniołomu w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie (czytaj więcej tutaj)

W Zbrosławicach zorganizowana zostanie rowerowa wycieczka po ośrodkach jeździeckich zwieńczona wizytą w minizoo. 

Szczegóły dotyczące wszystkich 68 jubileuszowych wycieczek znaleźć można na stronie: kierunekgzm.pl

Uczestnictwo w wydarzeniach jest bezpłatne. Niektóre z wypraw wymagają wcześniejszej rezerwacji, której dokonać można w gminach (u organizatorów).

Jak zapowiadają organizatorzy, 2 lipca mieszkańcy będą mogli dojechać do wybranych miejsc bezpłatnie komunikacją ZTM. Warunkiem jest okazanie biletu pobranego ze strony wydarzenia (bilet można pobrać tutaj).

[ZT]36771[/ZT]

 

(ska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%