Zamknij
REKLAMA

Z dzieckiem na ścieżkę między ogrodami. Co tym razem polecamy na rodzinny wypad?

09:57, 02.07.2022 | esp
Skomentuj Ogród botaniczny w Radzionkowie jest blisko i naprawdę warto się do niego wybrać. Fot. Archiwum ŚOB
REKLAMA

Tym razem na rodzinny wypad z dzieckiem proponujemy dwa ogrody botaniczne – jeden po sąsiedzku w Radzionkowie, drugi w Mikołowie. Wstęp do obu jest bezpłatny.

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie to de facto dwa ogrody – Żółty przy ul. Sosnowej i Czerwony przy ul. Grudniowej. Łączy je ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza. Około 2-kilometrowa malownicza trasa biegnie pośród lasów, łąk i pól. Jak zaznaczają przedstawiciele ogrodu, to teren cenny pod względem przyrodniczym. Są tu 23 tablice edukacyjne, przygotowano też 5 gier terenowych.

Ścieżka biegnie przez wąwóz wyrzeźbiony przez Potok Jasienica, Fiołkowa Górę, kamieniołom. Można tu zobaczyć nie tylko rośliny szlachetne, ale i niedoceniane przez wielu chwasty. Do tego dochodzą wapienniki, czyli wapienne piece.

Ścieżka dostępna jest przez cały rok i wejście na nią jest bezpłatne. Nie można tu palić papierosów ani pić alkoholu.

Ogród na Księżej Górze

Wart odwiedzenia jest też z pewnością Śląski Ogród Botaniczny na Księżej Górze w Radzionkowie. Można w nim po prostu spacerować, ale też skorzystać z różnych warsztatów. Tradycyjnie już organizowane są bezpłatne wakacyjne spacery z przyrodnikiem. Byliśmy na jednym z nich rok temu i polecamy.

Spacery organizowane są w każdy wtorek i czwartek lipca i sierpnia w godz. 10-12.15. Udział w nich jest bezpłatny. Ze względu na organiczną liczbę miejsc, obowiązują zapisy: tel. 536-330-776, 534-994-577 (dni powszednie, godz. 7-15) lub [email protected] W spacerze mogą wziąć udział dorośli, młodzież i dzieci. Zbiórka przy bramie głównej ogrodu botanicznego, przedłużenie ul. Zejera.

Przewodnicy wycieczek to specjaliści w swoich dziedzinach, edukatorzy współpracujący ze Śląskim Ogrodem Botanicznym. Każda wycieczka skupia się na innym temacie przewodnim i jest prowadzona odmienną trasą.

Rozkład jazdy spacerów z: arachnologiem (5 lipca, 25 sierpnia), architektem krajobrazu (7 lipca, 2 sierpnia), florystą (12 lipca, 18 sierpnia), ornitologiem (14 lipca, 23 sierpnia), pszczelarzem (19 lipca, 11 sierpnia), ogrodnikiem (21 lipca, 9 sierpnia), zielarzem (26 lipca, 16 sierpnia), hydrobiologiem (28 lipca, 30 sierpnia), entomologiem (4 sierpnia).

Kto już pozna atrakcje ogrodu, może skorzystać z innych atrakcji, których na Księżej Górze nie brakuje. Czynne jest kąpielisko, są plac zabaw i park linowy, grota z dinozaurem Radziem. Można spacerować, jeździć na rowerze, dzieci mają się gdzie wyszaleć.

Zachęcamy naszych czytelników, by napisali o swoich ulubionych miejscach na jednodniowy rodzinny wypad. Ich propozycje, rady i wskazówki opublikujemy. Opis miejsca i 2-3 zdjęcia można przesyłać na adres [email protected] (ze zgodą na bezpłatną publikację na łamach Gwarka i na naszej stronie internetowej).

[ZT]36781[/ZT]

 

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

AskaAska

0 2

Ja polecam Ogrody Kapias, przepiękne 14:10, 02.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%