Zamknij

Modny uśmiech z porcelany

18:00, 29.01.2017
Skomentuj

Dziś uśmiech świadczy o tym, kto go nosi. W zęby inwestuje się tak jak w biżuterię czy ponadczasowe, dobre gatunkowo ubrania. I nieraz równie słono kosztują.

Gabinet stomatologiczny. Na fotelu pacjent ze zrujnowanym uzębieniem, które odbiera mu pewność siebie, czyni go mało atrakcyjnym dla kobiet i potencjalnego pracodawcy. Mija trochę czasu i gabinet opuszcza nowy człowiek ? zrelaksowany, z równym rzędem śnieżnobiałych zębów. To typowy scenariusz reality show z cyklu popularnych ostatnio metamorfoz. Tylko na ile prawdopodobny w prawdziwym życiu?

Stomatologia estetyczna rzeczywiście w wielu przypadkach pozwala odbudować lub nawet od nowa stworzyć idealny uśmiech. Rzadziej jednak wspomina się o tym, że pacjent spędził w fotelu dentystycznym długie godziny czy nawet dni, a przeprowadzone zabiegi wymagały współpracy wielu specjalistów. ? Przed rozpoczęciem leczenia trzeba dokładnie ocenić stan zębów. Zdarza się, że pierwszym elementem modelowania uśmiechu musi być leczenie ortodontyczne, kolejnym warunkiem niezbędnym do wykonania niektórych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej jest zdrowe przyzębie. Poza tym pacjent musi zastanowić się, czy zamierza tylko poprawić wygląd zębów, czy wyrazi zgodę na zabiegi chirurgiczne, czy np. na uzupełnienia stałe, co wiąże się ze szlifowaniem zębów ? wyjaśnia lek. stom. Agnieszka Luty.

Niekoniecznie śnieżna biel

Najprostszym zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów. Wykonywane przez lekarza stomatologa trwa 1,5-2 godzin, ale nie zawsze jeden zabieg wystarcza. Można powtórzyć go najwcześniej po dwóch tygodniach, a efekt utrzymuje się około 2-3 lat. Gabinety stomatologiczne oferują też m.in. wybielanie metodą nakładkową. Wymaga wykonania w pracowni protetycznej specjalnych nakładek na zęby, na które aplikuje się preparat wybielający w określonym stężeniu. Jeśli pacjent zachowa nakładki, może "odświeżyć" kolor po roku czy dwóch.

? Niezależnie od zastosowanej metody wybielania uzyskamy odcień jaśniejszy, ale nie biały. Jeśli u pacjenta występuje niedorozwój szkliwa, przebarwienia poantybiotykowe, duża liczba zębów martwych, których wybielanie jest najmniej skuteczne lub rozległe wypełnienia w zębach przednich, nie uzyskamy zadowalającego rezultatu ? zaznacza lek. stom. Agnieszka Luty.

Szkliwo do poprawy

Nierówny lub wykruszony brzeg szkliwa można skorygować za pomocą konturowania, czyli delikatnego szlifowania. Przy większych ubytkach musi być połączone z tzw. bondingiem, który polega na nakładaniu na powierzchnie wargowe zębów cienkiej warstwy światłoutwardzalnego materiału kompozytowego, poprawiając ich kształt i kolor. Jednak choć tzw. licówki kompozytowe można wykonać podczas jednej wizyty w gabinecie, dają tylko doraźny efekt.

Na trwałe wygląd uzębienia poprawią droższe licówki porcelanowe. Umieszcza się je na zębach przednich, najczęściej symetrycznie, od dwójki do dwójki, od trójki do trójki lub od piątki do piątki. ? Nie u każdego można wykonać licówki. Zęby nie mogą mieć zbyt rozległych wypełnień, ponadto jeśli u pacjenta istnieje wada zgryzu, konieczne jest wcześniejsze leczenie ortodontyczne. Zgrzytanie zębami również jest przeciwwskazaniem ? wymienia lek. stom. Paweł Luty. Tradycyjne licówki porcelanowe wymagają oszlifowania zębów, inaczej niż w przypadku licówek modelowanych na folii platynowej. Efekt zawsze zależy od precyzyjnej preparacji zębów i kunsztu technika-ceramisty.

Jeśli natomiast zęby są mocno zniszczone, mają rozległe wypełnienia lub wcześniej przeprowadzono w nich leczenie przewodowe, zaleca się zastosowanie koron porcelanowych. To stałe uzupełnienia protetyczne, mocowane na zębach pacjenta, które wcześniej wymagają mocnego oszlifowania. Można wybierać między koronami na podbudowie metalowej, z dwutlenku cyrkonu oraz pełnoceramicznymi. Niezależnie od rodzaju kluczowe dla powodzenia leczenia jest odpowiednie przygotowanie zębów.

Uzupełniaj braki

Przedwczesna utrata zęba powoduje zanik kości oraz przesuwanie sąsiednich zębów w stronę luki. Dlatego usunięcie zęba powinno być ostatecznością, a każdy brak należy szybko odbudować. Najbardziej komfortowym, ale dość drogim rozwiązaniem są implanty, na których później, tak jak na własnych zębach, można zamocować również większe uzupełnienia protetyczne. ? Na efekt estetyczny wpływa m.in. rodzaj zastosowanego łącznika, czyli elementu między implantem a koroną, który tradycyjnie wykonany jest z tytanu i ze względu na szary kolor może przeświecać przez dziąsło. Jeśli natomiast tytan zostanie zastąpiony cyrkonem, problem estetyczny zniknie ? zaznacza lek. stom. Paweł Luty. Implantów nie stosuje się jednak u pacjentów z cukrzycą czy zaburzeniami odporności, nie są rekomendowane dla palaczy, przeciwwskazaniem jest też brak higieny, stan zapalny przyzębia lub zanik tkanki kostnej.

Alternatywą dla pacjentów, u których nie można wszczepić implantów, mogą być mosty porcelanowe. To uzupełnienia cementowane na stałe, na zębach własnych pacjenta. Najbardziej wytrzymałe są te na podbudowie metalowej, wykonywane najczęściej w odcinku bocznym. W odcinku przednim i bocznym mocuje się mosty na podbudowie cyrkonowej, z kolei pełnoceramiczne, ze względu na mniejszą wytrzymałość, są wykonywane w odcinku przednim i nie mogą być rozległe ? maksymalnie do trzech zębów.

Komfort seniora

Jako że implanty odbudowują korzenie utraconych zębów, można też ustabilizować na nich mosty i protezy. To wygodne rozwiązanie dla pacjentów z bezzębiem, wśród których przeważają seniorzy. Osoby starsze często narzekają na tradycyjne protezy zębowe ? choć górna ma dość dużą powierzchnię przylegania do wyrostka zębodołowego i podniebienia, to proteza dolna charakteryzuje się znacznie gorszym utrzymaniem. Bywa, że nawet dobrej jakości klej do protez nie rozwiązuje problemu, drobinki pokarmu dostają się między protezę a dziąsło, a pacjent nie może swobodnie cieszyć się posiłkiem. Implanty pozwalają ten problem rozwiązać, niestety dla wielu osób wciąż stanowią luksus.

? Kształtowanie pięknego uśmiechu jest długotrwałym procesem, nierzadko kosztuje wiele pracy i wymaga dużych nakładów finansowych. Nie istnieje jeden uniwersalny zabieg, który sprawdzi się w każdym przypadku. Efekt jest czasem kompromisem między tym, co chciał zrobić pacjent, a tym, co faktycznie można było u niego wykonać ? wyjaśnia lek. stom. Agnieszka Luty.

Agnieszka Gabała

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%