Zamknij

Skargi na podwyżki. Czy opłata covidowa jest legalna? Czy faktycznie chodzi o koszty wymogów sanitarnych czy raczej o dodatkowy zarobek?

11:13, 11.06.2020 | esp
Skomentuj Opłata covidowa pobierana jest m.in. w niektórych gabinetach dentystycznych. Fot. Pixabay
REKLAMA

Sporo osób skarży się na to, że lekarze doliczają do ceny usługi tzw. opłatę covidową. Czy to zgodne z prawem? Bada to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez prywatne placówki medyczne opłaty covidowe mają pokrywać koszty związane z zabezpieczeniem gabinetów przed koronawirusem, na przykład z zakupem dodatkowych środków czystości, maseczek, fartuchów – podają przedstawiciele UOKiK. W ponad 30 proc. skontrolowanych przez urząd placówkach stosowano opłaty covidowe za spełnienie wymogów sanitarnych podczas świadczenia usług.

- Apeluję do wszystkich świadczących różne rodzaje usług, w szczególności do prywatnych gabinetów medycznych o uczciwość i rzetelne informowanie o cenach i opłatach, jeszcze przed realizacją tychże usług – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Jednocześnie zauważa, że pod pretekstem dodatkowych kosztów niektórzy przedsiębiorcy zapewniają sobie po prostu większe wynagrodzenie.

- Weryfikujmy zatem całkowitą cenę usługi jeszcze przed jej rozpoczęciem lub podpisaniem umowy – dodaje Chróstny. Niedopuszczalne są sytuacje, w których o dodatkowych kosztach klienci informowani są np. po zabiegu, wizycie czy wykonaniu usługi. Grozi za to do 20 tys. zł kary.

Analizując ogólnodostępne dane UOKiK ustalił, że wysokość pobieranych opłat covidowych wahała się od 10 do 350 zł. Średnio pacjenci musieli dodatkowo zapłacić nieco ponad 70 zł.

Jeśli sprzedawca lub usługodawca podwyższa cenę w związku z koronawirusem, można to zgłosić do UOKiK: [email protected], tel. 801-440-220, 22-290-89-16.

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

TgTg

3 0

Hieny 13:54, 11.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lk Lk

0 0

Najlepiej gdybyśmy wszyscy dopłacili do NFZ, każdego pacjenta prywatnego, i jeszcze zapłacili sowity podatek dla państwa. A nasi ministrowie w podzece wraz z posłami wymyślali prawo podnoszące koszty działalności 08:34, 17.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MickMick

0 0

I w końcu się nie dowiedziałem czy opłata jest legalna czy nie jest, *%#)!& 14:30, 09.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%