Zamknij

Zwolnienia z pracy nie ominęły niepełnosprawnych intelektualnie. Pomimo kryzysu w gastronomii, Centrum DZWONI w Bytomiu szuka pracodawców

14:48, 13.04.2021 W.H
Skomentuj Fot. Centrum DZWONI Bytom Fot. Centrum DZWONI Bytom

Od 15 lat Centrum Dzwoni w Bytomiu pomaga w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych intelektualnie. Najczęściej są to miejsca związane z gastronomią, która przez kilka ostatnich miesięcy może sprzedawać jedzenie tylko na wynos. Zwolnienia nie ominęły więc podopiecznych stowarzyszenia.

Przez ostatni rok centrum znalazło pracę 12 osobom z niepełnosprawnością. To mniej niż zwykle. W poprzednich latach było to 15-20 osób.

Początki pandemii nie wróżyły niczego dobrego. Większość pracowników musiała przejść na L4, urlopy bezpłatne lub "postojowe". Część nawet straciła pracę.

– Niestety, wiele osób straciło zatrudnienie w gastronomii. Wiemy od pracodawców, że zwykle razem z niepełnosprawnością prace traciły też osoby pełnosprawne. Nie jest więc tak, że osoba z niepełnosprawnością była pierwsza do zwolnienia. Nie dotyczy to zresztą tylko branży gastronomicznej, bo kryzys dotknął większość zaprzyjaźnionych z nami firm. W niektórych jednak, co nas bardzo cieszy, zatrudnienie wręcz wzrosło. Dodatkowo zwiększyły się kwoty dofinansowań do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością – mówi Michał Bullik z Centrum Dzwoni w Bytomiu.

Jeszcze przed pandemią duży nacisk postawiono na współpracę z samorządem. Do tej pory w sferze publicznej trudno było o zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Dziś Bytom jest jednym z największych pracodawców w Polsce, zatrudniających właśnie niepełnosprawnych. Dzięki kampanii "#normalniesiePracuje" na zatrudnienie otworzyły się także Świętochłowice, a coraz bliżej tego są Piekary Śląskie.

– Dobrym miastem są dla nas także Tarnowskie Góry. Pracodawcy są bardzo otwarci i chcą zatrudniać osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Tutaj nie ma stwierdzenia, że czegoś się nie da. Jest przede wszystkim: spróbujmy! I nam zależy właśnie na takiej próbie, bo osoby z niepełnoprawnością intelektualną bronią się w pracy swoim zaangażowaniem, motywacją, dokładnością i radością z wykonywania nawet prostych czynności. Firmy z Tarnowskich Gór i powiatu tarnogórskiego, które zatrudniają przy naszym wsparciu to np. Jurex, Cafe Silesia, Modra czy Sapori Divini. Współpracujemy również z Izbą Przemysłowo-Handlową oraz zpomysłami.pl, która pomaga tworzyć nam kampanię #normalniesiePracuje – dodaje Bullik.

Od początku istnienia Centrum Dzwoni wsparło w znalezieniu zatrudnienia około 160 osób z niepełnosprawnością intelektualną.

[ZT]30494[/ZT]

(W.H)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%