Zamknij

Szybka kolej do lotniska w Pyrzowicach. Na jakim etapie?

18:03, 15.10.2021 | aj
Skomentuj W Pyrzowicach trwa budowa nowej stacji kolejowej, powstaje też przejście podziemne. Fot. Archiwum GTL
REKLAMA

W Pyrzowicach trwa budowa nowej stacji kolejowej, powstaje też przejście podziemne. Na odcinku od Tarnowskich Gór do Pyrzowic demontowane są stare tory. 

Stacja Pyrzowice Lotnisko to kluczowy element szybkiej kolei na lotnisko w Pyrzowicach. Powstaje tam przejście podziemne, którym podróżni bezpiecznie dostaną się na nowo budowane perony. Widoczna jest już część konstrukcji nowego obiektu. Wcześniej zdemontowano stare tory i przygotowano teren pod nowe. 

Na odcinku od Tarnowskich Gór do Pyrzowic demontowane są stare tory. Przebudowywana jest także łącznica kolejowa Miasteczko Śląskie – Gosek. 

Rozpoczęła się budowa wiaduktu kolejowego nad autostradą A1. Rozebrano już nasyp po obu stronach obiektu. Zakończenie budowy wiaduktu planowane jest na III kwartał 2022 roku. Jak informuje PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budowany jest też wiadukt kolejowy w Miasteczku Śląskim nad drogą DW 908.

Najbardziej zaawansowane prace 

Na odcinku Pyrzowice Lotnisko – Siewierz instalowane są słupy sieci trakcyjnej i budowany jest tor –  to najbardziej zaawansowane prace. Równocześnie postępuje budowa mostów nad rzekami Szeligowiec i Jordan w Siewierzu. 

Na stacji Siewierz oraz przystanku Mierzęcice widać nowe perony. Roboty realizowane są również na stacji Zawiercie. Powstaje Lokalne Centrum Sterowania w Siewierzu, z którego dyżurni będą dbali o bezpieczeństwo ruchu na całej linii. Zakończyły się prace torowe na łącznicy oraz na moście kolejowym w Zawierciu.

Na lotnisko w 20 minut 

Efektem inwestycji będzie dojazd pociągiem do portu lotniczego Katowice Airport. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23. min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie ok. godzinę. 

Dostęp do kolei zwiększą stacja Pyrzowice Lotnisko i nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. 

Z myślą o wygodzie podróżnych zostaną zmodernizowane perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba, a w Zawierciu powstanie nowy peron. Wszystkie będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. 

Projekt ma też istotne znaczenie dla zwiększenia roli kolei jako ekologicznego transportu. Pozytywnie wpłynie na transport towarów drogą kolejową i lotniczą. 

W ramach zadania zostanie odbudowany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Inwestycja obejmie 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych. 

Wartość inwestycji  to 660 mln zł netto, dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł. Zakończenie inwestycji nastąpi w IV kwartale 2023 roku.

[ZT]33084[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

nowy tunowy tu

8 9

szybka to ona będzie z założenia. Dojazd z Katowic w godzinę po drodze wycieczka krajoznawcza "tur de wiocha". Szybko było by Katowice Lotnisko 20 min bez pośrednich przystanków. 05:47, 16.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiśMiś

6 3

Zawsze trafi się jakiś maruda.
Z Warszawy centralnej do lotniska Chopina jedziesz 15-20 minut i nikt z tego afery nie robi. 10:37, 16.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AbcAbc

1 1

No właśnie, 15-10 minut. W Kato ma być godzina, a teraz autobusem jedzie się 45 min. Więc co za rewelacja? 19:15, 16.10.2021


onon

1 0

rozkrecic tory i dac zlomiarzom,, 20:08, 16.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZawiercianinZawiercianin

0 0

Do autora tekstu w Zawierciu nie nowy peron tylko remontowany czwarty peron a trzeciego dalej brak😁 08:59, 17.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaxMax

4 0

Katowice to ledwo 300 tys mieszkańców, cała reszta 2 mln konurbacji ma dojeżdżać do Katowic godzinę czy półtorej żeby jakoś dojechać do lotniska?
Lotnisko ma być skomunikowane a obecny wariant trasy zapewnia maksymalny dostęp dla mieszkańców regionu.
Gdyby wybudowano bezpośrednie połączenie z Katowicami to pociągi jeździłby puste tak jak dziś autobusy, przypominam tylko że pociąg jest znacznie pojemniejszy więc obraz pustych pociągów byłby jeszcze bardziej dobitny.
Poza tym jak słyszę to utyskiwanie że pociąg będzie jechał godzinę a nie pół to się zastanawiam czy wy latacie co drugi dzień że taką różnice wam robi te 30 min?
Przecież jakieś 90% pasażerów lata raz, dwa razy w roku na wakacje czy w odwiedziny do rodziny (przypominam że przyrzowice czarterami stoi), na lotnisku i tak musi być 2 godz wcześniej, a że wyjazd wiąże się z urlopem to ten dzień i tak mają wolny. Naprawdę 30 min różnic to jest nic, natomiast fakt że dojechać będziesz mógł z własnego miasta a nie dojeżdżając specjalnie do Katowic już sprawia że chętniej wybierzesz kolej bo najzwyczajniej nie będziesz krążyć bo gopie z walizka. 10:18, 17.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dyktator PowiatowyDyktator Powiatowy

1 0

@Max - trafione w punkt. Taki przebieg trasy otwiera drogę na lotnisko dla całego regionu od Częstochowy po Katowice z dwóch stron. "Szybka ale pusta kolej" bezpośrednio z Katowic do lotniska nie miałaby żadnego sensu ekonomicznego + nie powstałaby tak szybko, albo w ogóle ze względu na odkupowanie terenu i protesty (słuszne) mieszkańców po drodze, bo mieliby kolejną zawalidrogę po A1 bez dostępu do niej. 17:18, 17.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%