Zamknij

Benzyna tańsza o 70 groszy za litr, a autogaz o 40 groszy? Od kiedy zmiany na stacjach paliw?

15:02, 11.01.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

- W tym tygodniu zostaną przedstawione kolejne rozwiązania dotyczące walki ze skutkami inflacji - powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Wyjaśnił, że chodzi m.in o obniżkę VAT na paliwa, co pozwoliłoby od 1 lutego obniżyć ceny benzyny o ok. 70 gr na litrze, natomiast autogazu o 40 gr.

- To nie będzie jedyne działanie. We wtorek premier Mateusz Morawiecki wskaże inne, które planujemy przyjąć, aby ograniczyć skutki inflacji - dodał.

Według rzecznika powodem inflacji jest szantaż gazowy Rosji, z drugiej strony polityka klimatyczna Unii Europejskiej.

- Polska będzie przekonywała do reformy handlu emisjami CO2, a z drugiej strony do podejmowania solidarnych działań w ramach UE wobec Rosji. Chodzi o szantaż gazowy i ceny gazu, które w tej chwili próbuje wymusić Rosja, skutecznie manipulując cenami energii w całej Europie - zaznaczył Müller.

W czwartkowym wywiadzie dla Interii premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jeśli trendy inflacyjne się utrzymają, będzie przedłużona obecnie obowiązująca tarcza antyinflacyjna - chodzi m.in. o obniżkę akcyzy na paliwa i rezygnację z podatku detalicznego od sprzedaży paliw oraz o obniżkę VAT na gaz.

- Teraz wzmacniamy ją o tarczę 2.0 - powiedział premier Morawiecki.

Dodał, że szacunkowy roczny koszt tej kolejnej obniżki podatków to 6 do 7 miliardów zł.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek w szybkim szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły o 8,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 0,9 proc.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Kupione egzaminy ?Kupione egzaminy ?

2 1

Wina Tuska co ? Od 6 lat rządzi pissss , nie było drukować pieniędzy bez pokrycia wiesniaki ukraińskie . Żydy a liczyć nie potrafią ? 20:56, 11.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%