Zamknij

Płatności zbliżeniowe w autobusach. Kto dostarczy nowe urządzenia?

07:00, 11.05.2022 eka
Skomentuj Fot. Metropolia GZM Fot. Metropolia GZM

Metropolia rozstrzygnęła przetarg na zakup automatów biletowych, dzięki którym pasażer może kupić bilet w autobusie, a także w tramwaju czy trolejbusie przy użyciu karty płatniczej. W tej chwili bilet można w ten sposób kupić w ponad 200 autobusach i trolejbusach.

W przetargu ogłoszonym w ubiegłym roku wpłynęły cztery oferty. Pod koniec kwietnia rozstrzygnięto postępowanie. Wybrano czeską firmę Mikroelektronika.

Mikroelektronika zaoferowała cenę ok. 5 mln zł za dostawę 1,5 tys. automatów biletowych. Od czasu podpisania umowy firma ma 12 miesięcy na pierwsze dostawy. Mają one odbywać się stopniowo, każdego miesiąca po kilkaset sztuk. Całość dostawy musi być zrealizowana nie później niż 16 miesięcy od podpisania umowy.

Przypominamy też, że w nowych pojazdach ZTM instalowane są nowe zestawy. W tej chwili płatności zbliżeniowe dostępne są już w ponad 200 z ok. 1500 pojazdów.  Tego typu urządzenia funkcjonują od 2019 r. w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach. W tym roku kasowniki pojawiły się w autobusach obsługujących Gliwice oraz okoliczne gminy na metroliniach M 100 i 104 oraz M 14, które kursują na trasie Gliwice-Ożarowice.

Jakie taryfy obsługują nowe automaty i kasowniki?

Automaty biletowe z ekranem dotykowym

- Zarejestrowanie wejścia i wyjścia w taryfie odległościowej, która jest taryfą domyślną.  Nie wymaga to od pasażera wykonywania żadnych czynności poza przyłożeniem Karty ŚKUP do czytnika. W momencie zarejestrowania wejścia, rezerwowana jest kwota należna za przejazd do końca kursu. Przy zarejestrowaniu wyjścia system dokonuje rozliczenia przejazdu za rzeczywiście przejechany odcinek.

- Zakup jednorazowych biletów strefowo-czasowych (1miasto/20 minut, 2miasta/40 minut, sieć/90 minut) oraz biletu dziennego, dla jednej lub kilku osób.

- Zakup biletów w taryfie odległościowej z rejestracją wejścia i wyjścia dla jednej lub kilku osób.

- Aktywowanie (skasowanie) biletu zapisanego wcześniej na Karcie ŚKUP.

- Sprawdzenie stanu salda e-portmonetki oraz listy biletów zapisanych na Karcie ŚKUP lub sprawdzenie ważności zakupionego uprawnienia do przejazdu – wybór funkcji na ekranie.

Poza tym, w przypadku posiadania biletu zapisanego na Karcie ŚKUP, po przyłożeniu karty do czytnika, system dokona automatycznego skasowania jednego biletu. W przypadku posiadania na karcie kilku różnego rodzaju biletów - wyświetlona zostanie ich lista, by pasażer mógł wybrać właściwy.

W przypadku posiadania zapisanego na Karcie ŚKUP biletu długookresowego z limitem przejazdów, po przyłożeniu karty do czytnika, nastąpi zarejestrowanie przejazdu wraz ze zmniejszeniem liczby przejazdów.

[ZT]36000[/ZT]

 

(eka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

CzytamiWiem.plCzytamiWiem.pl

0 0

Zobaczcie jak pandemia wpłynęła na transakcje kartowe:
https://czytamiwiem.pl/wplyw-pandemii-koronawirusa-na-transakcje-polakow/ 23:30, 10.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%