Zamknij

Siłownie. Z dystansem, ale bez maseczek

07:34, 08.06.2020 | A.J
Skomentuj Fot. pixabay.com
REKLAMA

Treningi z zachowaniem dystansu, częsta dezynfekcja, zapisy. Ćwiczenia na siłowni w klubach fitness będą wyglądały inaczej, niż przed epidemią.

Najważniejsze wytyczne dla całej branży to 1 osoba na 10 m kw., zachowanie dystansu między ćwiczącymi, ale i trenerem, częste dezynfekowanie wszystkich powierzchni. Trenujący nie muszą nosić maseczek.

– Na pewno nasza działalność będzie bardziej, niż do tej pory, opierać się na zapisach. Planujemy uruchomienie aplikacji na telefon, co ułatwi zarówno zgłoszenia, jak i ewentualną rezygnację – mówi Klaudia Sobczyk, trenerka i właścicielka sieci klubów fitness, w tym tarnogórskiej Galerii Fitnessu. 

Uważnie obserwowała, jak wyglądało "odmrażanie" branży w innych krajach. Były to dwie skrajności. W Chinach siłownie i kluby fitness na początku świeciły pustkami, a w Czechach ustawiały się do nich kolejki. Ma nadzieję, że taki scenariusz powtórzy się  w Polsce. – Zawsze dbaliśmy o czystość i bezpieczeństwo, więc dla nas to chleb powszedni. Po epidemii stawiamy bardziej na ćwiczenia w małych grupach, treningi personale i EMS. Rozwiniemy też zajęcia on-line – zapowiada. Będzie to opcja dedykowana osobom, które wciąż mają obawy związane z COVID-19. Kamery będą ustawione tak, żeby też ćwiczącym na sali zapewnić pełną prywatność i komfort.

Dezynfekcja na porządku dziennym

– Od wczoraj non stop prowadzę rozmowy telefoniczne z personelem i klubowiczami. Nie mogą doczekać się otwarcia klubu, pytają o wytyczne. Wszyscy chcą wrócić do normalności – mówił  manager Strefy Ruchu w Tarnowskich Górach Paweł Maroczkaniec.

Strefę Ruchu otwarto zgodnie z wytycznymi resortu 6 czerwca. Klub ma dużą powierzchnię, dzięki temu jednocześnie może w nim przebywać 75 klubowiczów. Jak podkreśla nasz rozmówca, klub wdrożył bardzo dokładnie wszystkie wytyczne resortu. – Nie możemy sobie pozwolić na narażanie klientów i zamknięcie klubu – podkreśla.

Strefa Ruchu już od dłuższego czasu była przygotowywana do otwarcia. Wiązało się to z dokładną dezynfekcją każdego pomieszczenia, urządzeń i akcesoriów treningowych. Zainstalowano bezdotykowe dozowniki z płynem dezynfekującym. Klub zainwestował we własny ozonator, żeby regularnie dezynfekować przestrzeń. Wyczyszczono wentylację i klimatyzację. Na recepcji jest specjalna ścianka z poliwęglanu. Ścianki będą też w sali w tych miejscach, gdzie trudno o zalecany odstęp między ćwiczącymi. 

Jak dodaje Paweł Maroczkaniec wiele pytań dotyczyło korzystania z szatni i pryszniców. – Resort dopuścił strefę mokrą, można będzie z nich korzystać, będą regularnie dezynfekowane – podkreśla. Ćwiczyć można bez rękawiczek i maseczek, ale trzeba zabrać ze sobą duży ręcznik do położenia na urządzeniach do treningi i matę do ćwiczeń. Trenerzy będą w maseczkach albo przyłbicach.

Zapisy na treningi

Duże zainteresowanie powrotem na siłownię jest też zauważane w klubie BeFit w Radzionkowie. – Klienci dzwonili, kiedy jeszcze byliśmy zamknięci – mówi Joanna Krogulec. Klub też wprowadza zapisy na zajęcia fitness. – Wcześniej nie były potrzebne. Musimy jeszcze dokładnie pomierzyć salę, jednocześnie będzie mogło trenować od 30 do 40 osób – zaznacza. Wciąż nie podjęli decyzji, co z zajęciami dla dzieci. – Wiele rzeczy okaże się dopiero w praktyce – dodaje. 

Na razie cała branża cieszy się z odmrożenia. Ale nie jest wykluczone, że z czasem ceny za karnety wzrosną. To efekt dodatkowych wydatków, jakie ponoszą kluby i siłownie na zabezpieczenia, z drugiej strony ćwiczących, ze względu na zachowanie koniecznego dystansu, będzie mniej.

– Uważam, że przez epidemię branża mocno się zmieniła. I nie chodzi tylko o funkcjonowanie klubów. Ludzie przestali się koncentrować jedynie na sylwetce i kondycji. Ważne stało się, żeby równie dobrze czuć się psychicznie, a ruch jest na to dobrym sposobem – dodaje Klaudia Sobczyk.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz