Zamknij

Skokiem w historię Tarnowskich Gór

12:17, 16.07.2019
Skomentuj
reo

? Odczarowujemy historię Tarnowskich Gór ? powiedział Zbigniew Pawlak, przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. W niedzielę po południu oficjalnie otwarto \"Barbórkę w środku lata\".

Tak naprawdę impreza rozpoczęła się już w piątek, kiedy to odsłonięto wystawy "Święta Barbara, bergfesty i UNESCO. Tarnowskie Góry: tu biją industrialne źródła Śląska" oraz "500 lat reformacji na Śląsku Cieszyńskim".

Barbórka w środku lata nawiązuje do tradycji dawnych bergfestów, organizowanych dla upamiętnienia odkryci złóż kruszcu w szybie Rudolphine. Podaje się, że miało to miejsce 16 lipca 1784 r. Niedługo potem założono Królewską Kopalnię Fryderyk, uruchomiono także pierwszą w regionie maszynę parową. Miało to olbrzymie znaczenie nie tylko dla Tarnowskich Gór, ale i rozwoju przemysłowego Górnego Śląska, a jak niektórzy udowadniają także Europy.W miejscu szybu Rudolphine usypano kopiec, a na pamiątkę odkrycia górnicy spotykali się tutaj w lipcu na bergfestach - festynach. Trwającą przez ponad wiek tradycję z czasem zarzucono, ale od 4 lat próbuje się ją wskrzesić. Początkowo skromna uroczystość, organizowana przez pasjonatów historii i głównie dla miłośników historii, w ubiegłym roku otrzymała rangę miejskiego święta

? Tarnowskie Góry przeżywały do tej pory dwa złote okresy. Pierwszy gdy chłop Rybka wyorał bryłę kruszcu i wtedy rozpoczęła się gorączka. Ściągali tutaj ludzie z Czech, Niemiec, Frankonni i Italii. Były to osoby kreatywne, które chciały się wzbogacić. W 1784 r. dokonano kolejny raz gigantycznego odkrycia w Bobrownikach na szybie Rudolphine i znowu miasto zaczęło się intensywnie rozwijać. Mam nadzieję, że od jakiegoś czasu rozpoczyna się trzeci złoty okres Tarnowskich Gór. Być może nie jesteśmy tego świadomi ? powiedział podczas otwarcia wiceburmistrz Piotr Skrabaczewski.

Tak jak w ubiegłym roku był koncert na wtedy 100, a teraz 200 pyrlików, pokaz mody Silesia Folk Design, uroczystości rocznicowe w parku Kunszt związane z odkryciem złóż srebronośnych, przed którymi w kościele pw. Przemienienia Pańskiego odprawiono uroczystą sumę w intencji Wolnego Górniczego Miasta Tarnowskie Góry od mieszkańców Bobrownik Śląskich-Piekar Rudnych. Więcej było koncertów, nowością biegi miejskie "Barbórkowe lotanie" - Piątka z Pyrlikiem i Dycha z Żeloskiem oraz widowisko "Skok przez skórę". Najpierw Grzegorz Modrzyński instruował lisa - młodego gwarka, w rolę którego wcielił się Robert Kazimirek - po co jest łata czyli skóra i jakie znaczenie miał skok przez nią, a potem każdy mógł przejść przez ten ceremoniał.

Jarosław Myśliwski

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%