Zamknij

Wystawa obrazów Jacka Rykały w Centrum Kultury Śląskiej

13:44, 29.05.2020 | aj
Skomentuj Fot. Magdalena Zaton
REKLAMA

W Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim można oglądać wystawę obrazów prof. Jacka Rykały, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wystawa "Czarne słońce" będzie czynna do 12 lipca, w planach jest spotkanie z artystą. 

Wystawa ma charakter retrospektywny. W CEKUŚ pokazano najważniejsze prace prof. Jacka Rykały z okresu ostatnich 20 lat, ale są też obrazy nowe, w tym prezentowane po raz pierwszy. 

Specjalnością Jacka Rykały jest portretowanie miejskich podwórek oraz zaułków, ceglanych kamienic, podwórzy brukowanych kocimi łbami, czasami z pozoru opuszczonych, czasami jednak wykazujących ślady toczącego się tu życia. Pobrzmiewa w nich głęboka fascynacja dawno minioną epoką dzieciństwa, co sygnalizują fotografie ludzi oraz wplecione w te obrazy-kolaże tabliczki z nazwami ulic, stare klucze, zasuwki oraz inne przedmioty wyszperane na targach staroci. 

Wiodącym motywem jego prac są bramy i wejścia, które budzą ciekawość i zachęcają do wkroczenia w ten na pozór banalny, ale w rzeczywistości niezwykły świat Jacka Rykały. Ale choć pokazywane przez Rykałę miejsca odznaczają się daleko idącym zaniedbaniem, rozświetlone słońcem obrazy emanują blaskiem oraz magią, a także nutą melancholii, do czego nawiązuje nieco przewrotny tytuł wystawy.

Jacek Rykała to malarz, poeta, reżyser, dramaturg. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i Wydział Grafiki w Katowicach. Jest profesorem zwyczajnym. Na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prowadzi Pracownię Malarstwa. Jego obrazy  prezentowane były na całym świecie w ponad 50 wystawach indywidualnych i 250 zbiorowych, kilkudziesięciu targach sztuki. Jako jeden z niewielu artystów miał za życia indywidualną wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie (2002).

Wystawę można oglądać do 12 lipca. Spotkanie z prof. Jackiem Rykałą odbędzie się 27 czerwca. 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%