Zamknij

Żywe Srebro Festiwal czyli moc wydarzeń w Tarnowskich Górach. Co znalazło się w programie imprezy?

08:08, 09.09.2020 aj Aktualizacja: 10:44, 09.09.2020
Skomentuj Fot. Kamila Loskot/No hejo Fot. Kamila Loskot/No hejo

W tym roku nie odbędą się tradycyjne, tarnogórskie Gwarki. Ale to nie znaczy, że w drugi weekend września będzie można się nudzić. Między 10 a 13 września odbędzie się Żywe Srebro Festiwal. Kolektyw stowarzyszeń i grup pozarządowych wspólnie stworzył program pełen atrakcji – muzycznych, artystycznych, kulturalnych, sportowych, filmowych dla uczestników w każdym wieku.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 10 września od koncertu muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu Klezmorim Trio. Początek się o godz. 19, w  dawnym dom przedpogrzebowy przy ul. Gliwickiej 66. Wcześniej, o godz. 18 będzie oprowadzanie po cmentarzu żydowskim. Liczba miejsc jest ograniczona. 

W piątek, 11 września wydarzenia będą się koncentrowały w kilku miejscach. Przez cały dzień, jak również w sobotę i niedzielę, Dokument Projektu zaprasza na Rynku do udziału w fotoakcji Portrety. Będzie też można obejrzeć wystawy w witrynach sklepów na ul. Krakowskiej i Starej Stajni u Wojtachy. 

W Galerii Sztuki Inny Śląsk o godz. 19 zaplanowano otwarcie wystawy Rozmówki tarnogórskie oraz Rozwijanie sreberka z Pralnią czyli: promocję utworów Tomik pierwszy - dzieła wyprane i prezentację autorów, a o godz. 20.30 koncert Marii Wylężek. Z kolei w Starej Stajni u Wojtachy o godz. 20 rozpocznie się koncert: The best of stajnia: Dudek i krupniok. Obowiązuje rezerwacja miejsc. O tej samej godzinie w Gospodzie Kurna Chata zacznie się spotkanie w ramach jubileuszu 10-lecia Stowarzyszenia Góry Kultury. Zagrają The Golden Gators. 

Sobotni program rozpocznie się o godz. 11 od aktywnego poranku nordic walking z SieChodzi w parku miejskim. O godz. 12 i 16 Roman Balczarek, współautor poczytnej strony Na Krańcu Królestwa będzie oprowadzał po cmentarzu żydowskim. Będzie można dowiedzieć się, kim była Rebecka Freund? Do czego potrzebny na zabytkowym cmentarzu grillowy szpikulec? Bazą opowieści będą losy żydowskiego cmentarza, ale i niecodzienna wiedza na temat sposobu konserwacji i idei inwentaryzowania zabytkowych pomników, a także zachęcenie do wspólnego działania na rzecz tego miejsca. Ważne, trzeba wcześniej zapisać się do udziału – przez facebookowy profil. 

W Galerii Sztuki Inny Śląsk o godz. 15 odbędą się warsztaty ozdabiania ubrań Designerska Szafa, a wieczorem na wspólne spotkanie znowu zaprasza Pralnia. W Starej Stajni u Wojtachy o godz. 20 rozpocznie się kolejny koncert: The best of stajnia: Dudek i krupniok. Również obowiązuje rezerwacja miejsc. Nie sposób pominąć wydarzeń przy TCK czyli imprezy  Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian. Rozpocznie się o godz. 12, a o godz. 18 odbędzie się koncert "Muzyka i taniec z dawnymi Słowianami".

W niedzielę, 13 września o godz. 10 będzie można zwiedzić cmentarz żydowski. Oprowadzą Anna Gołkowska-Dymarczyk oraz Marek Panuś (liczba miejsc ograniczona). 

Między godz. 11 a 17 w kawiarni Slow. Kreatywna Kofeina odbędą się targi lokalnych produktów czyli Tegieslowday. Jak w poprzednich edycjach będzie kawa, herbata, ciasto, sztuka, rękodzieło, drewno, tekstylia i inne ciekawe rzeczy do nabycia. 

Na godz. 17 do Galerii Sztuki Inny Śląsk ponownie zaprasza Pralnia. W programie promocja tomiku, prezentacja autorów, a o godz. 18 wystąpi Akademicki Teatr Remont w sztuce  "Emigranci" Sławomira Mrożka, reżyseria Tadeusz Hankiewicz. Warto też przypomnieć, że tego dnia w internecie premierę będzie miał film poświęcony historii pochodu gwarkowskiego, który przygotował Krzysztof Stręcioch z TCK.

W czasie poszczególnych wydarzeń trzeba pamiętać o reżimie sanitarnych, a więc założyć maseczki i zachować odpowiedni dystans. 

 

 

[ZT]27825[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

StefanStefan

1 0

To jest tak chaotycznie napisane, że oczy bolą od czytania. 08:41, 09.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LukiLuki

0 0

Pisać i pić to trzeba umić! 11:26, 09.09.2020


reo
0%