Zamknij

Teatr uliczny, klimat prywatki, ekobus na hałdę. Rusza Industriada

12:41, 24.09.2020 | esp
Skomentuj
REKLAMA

W sobotę, 26 września kolejna odsłona Industriady, festiwalu promującego dziedzictwo przemysłowe Górnego Śląska. Motywem przewodnim jest natura w przemyśle.

"Bez natury nigdy nie byłoby przemysłu. Walka gwarków z wodą i wykorzystanie jej w celach spożywczych, zmysły węchu, dotyku, kolory, minerały, dźwięki, podziemna flora i fauna to źródła inspiracji do organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń" - czytamy w zapowiedzi Industriady w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

W godz. 9-19 będą tam organizowane przejażdżki kolejką (bilety 6 zł), a do zobaczenia wystawa "Człowiek, który zrozumiał naturę" poświęcona Aleksanderowi von Humboldtowi. W godz. 9-20 zaplanowano fabularyzowane zwiedzanie kopalni (35 zł).

W programie są też warsztaty naukowe "Fabryka mydła" (godz. 11-17), pokaz naukowy "Eksperymentatorzy" (godz. 11-16), strefa maszynowa, z takimi wynalazkami jak śrutownik do mielenia mąki na śląski żur, parowy młynek do kawy, minilokomotywy parowe (godz. 11-19).

Będą warsztaty kreatywne: cyjanotypia, czyli wykonywanie odbitek fotograficznych z przezroczy foto, szablonów z papieru czy roślin przy pomocy światła słonecznego (godz. 12-13.15), wertykalne ogrody (godz. 13.15-14.45), string art, czyli obrazy z nitek (godz. 15-16.30), industrialne kwietniki (godz. 16.30-18). Obowiązuje rezerwacja miejsc – [email protected] Kolejne warsztaty to breloki z recyclingu (godz. 12-15) i robale z drucików dla dzieci (godz. 15-18).

O godz. 19 rozpocznie się koncert zespołu Prywaciarze. Jego członkowie kochają winyle. Prezentują muzykę w niecodziennej formie, nawiązując do tradycji prywatek.

Kolejny punkt na mapie Industriady to hałda popłuczkowa dawnej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Będzie można na nią dojechać pojazdem elektrycznym, czerwonym ekobusem. Odjeżdża co godzinę spod kopalni (godz. 10-16). Zatrzyma się u podnóża hałdy, potem będzie wejście na nią z przewodnikiem, który opowie m.in. o murawach galmanowych.

Zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga z przewodnikiem zaplanowano w godz. 9-18, bilety 26 zł. Można też od innej strony poznać park Repecki, od godz. 10.30 do 16.30 będzie czekał przewodnik, który opowie o systemie odwadniania tarnogórskich podziemi. Trasa spaceru prowadzi przez zabytkowy park, szyby Sylwester, Ewa i ruiny Adama, do wylotu Sztolni Głębokiej Fryderyk z odrestaurowanym portalem sztolniowym i maszkaronami. Bilety kosztują 10 zł, sugerowany zakup przez internet bilety.kopalniasrebra.pl. Start co 1,5 godziny.

Kolejne punkty programu to warsztaty wyplatania z wikliny dla dzieci i dzieci z rodzicami (godz. 11-19), muzyczne z zespołem Kuczeryki (godz. 11.14.30, rezerwacja miejsc: [email protected]), plastyczne dla dzieci (godz. 13-14.30 i 15.30-16.30) oraz pokaz naukowy z eksperymentami (godz. 14.30-15.30).

[ZT]28005[/ZT]

O godz. 16.30 rozpocznie się spektakl teatru ulicznego "Zuzanka o złotym sercu", nawiązujący do baśni Gustawa Morcinka "O tym jak Zuzanka poszła w kumy do utopców". Młodzi widzowie mają szansę bliżej zapoznać się z lalkami – muppetami, nie zabraknie elementów interaktywnych i nauki tańca trojaka. Na zakończenie, o godz. 18.10 będzie wykład dr. Grzegorza Kłysa "Nietoperze w górnictwie".

Atrakcje przygotowało również Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Będzie po 5 kursów kolejki, INDUexpressu, na trasie Bytom – Zabytkowa Kopalnia Srebra. Przy czym do stacji Bytom Karb Wąskotorowy przejazdy są darmowe, później obowiązują bilety (12/6 zł). Na stacji SGKW będą też inne atrakcje, m.in. wystawy, warsztaty, zwiedzanie z przewodnikiem nastawni dysponującej, przejazd ręczna drezyną, zejście do kanału rewizyjnego, industrialny plac zabaw, zwiedzanie fabularyzowane. Gości powita Rudolf Pringhsheim zu Rodenberg ze świtą. Dawny właściciel kolei wąskotorowej pokaże, jak przygotować ozdoby i inne gadżety ze śmieci. Większość wydarzeń w godz. 9-19.30.

W godz. 12-18 zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Chleba w Radzionkowie, w ramach którego są prowadzone warsztaty formowania plecionek. Bilety kosztują 25/20 zł. Konieczna rezerwacja (tel. 32-387-17-60, [email protected]).

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

SchlesierSchlesier

0 1

To je industriada po Polsku ze skąpym programem i Pokazania prawie niczego w ak pręznym i pprzemysłowo regionie niema juz nic do obejrzenia bo winkszosc zostalo rozszabrowane zrujnowane i sprzedane małpa rozdupczyła zegor to se ino sprawdziło dej polokowi slunsk to jok affie zegor 13:51, 24.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz