Zamknij

Obchody Roku Tyrmanda w Tarnowskich Górach. Początek 16 października. Jakie wydarzenia zaplanowano?

10:10, 13.10.2020 aj Aktualizacja: 10:33, 13.10.2020
Skomentuj Fot. Góry Kultury Fot. Góry Kultury

W 2020 roku przypada 100 rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty oraz mija 35 lat od jego śmierci.  Z tej okazji Stowarzyszenie Góry Kultury zaplanowało szereg wydarzeń. 

Tarnogórskie obchody roku Leopolda Tyrmanda odbędą się w Galerii Sztuki Inny Śląsk. W piątek, 16 października o godz. 20 rozpocznie się koncert The Jazz Miglance. W galerii będzie można usłyszeć klasyczne standardy jazzowe w ich wykonaniu.

21 listopada o godz. 19 zostanie otwarta wystawa  "Jazz Tyrmanda", która pokazuje jego postać jako miłośnika jazzu. W ekspozycji wykorzystano fragmenty książek: "Zły", "U brzegów jazzu", "On Freedom" Leopolda Tyrmanda, "Zły Tyrmand" Mariusza Urbanka, wywiadów i artykułów, które ukazały się na łamach "Jazz Forum" i fotografie archiwalne.  

Uzupełnieniem prezentacji wystawy będzie pokaz filmu "Naprawdę wczoraj" w reż. Jana Rybkowskiego o godz. 20. Pierwowzorem scenariusza do filmu była powieść autorstwa Leopolda Tyrmanda "Siedem dalekich rejsów".

27 listopada o godz. 19 odbędzie się spotkanie z Marcelem Woźniakiem – autorem książek o Leopoldzie Tyrmandzie: nagradzanej "Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć jest taka jak moje życie" oraz wydanej w tym roku "Tyrmand. Pisarz o białych oczach". 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 może w nich uczestniczyć ograniczona liczba osób, powinny przestrzegać obostrzeń związanych z zakrywaniem ust i nosa.

"Zły" to tytuł najgłośniejszej książki Leopolda Tyrmanda - powieści łotrzykowskiej napisanej w dobie obowiązywania socrealistycznych kanonów sztuki i literatury. Prozaik, dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny był symbolem buntu przeciw odgórnie narzuconym wartościom, nakazom i zakazom. Był on nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, ale również arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu. W połowie lat 60. zdecydował się na emigrację. Zza oceanu celnie i błyskotliwie analizował system komunizmu. W epoce kontrkultury i młodzieżowego buntu Tyrmand był ważnym głosem amerykańskiego konserwatyzmu. "Pozostawił miłośnikom wolności na całym świecie wspaniałe dziedzictwo" – pisał po jego śmierci prezydent Ronald Regan". 

[ZT]28208[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%