Zamknij

Rodzinny przewodnik po Tarnowskich Górach. Mamy 10 książek do rozdania

06:54, 12.01.2021 | aj
Skomentuj fot. Alicja Jurasz
REKLAMA

"Srebrne miasto i jego mieszkańcy" Wioletty Wojciechowskiej to wyjątkowy przewodnik po Tarnowskich Górach w formie gry miejskiej. 200 egzemplarzy książki udało się wydać dzięki zbiórce funduszy zorganizowanej przez Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie. Dla naszych czytelników stowarzyszenie przekazało 10 egzemplarzy. Jak je otrzymać? 

Przewodnik proponuję wycieczkę po 3 trasach biegnących przez: centrum miasta, Bobrowniki Śląskie i skansen Maszyn Parowych oraz Stare Tarnowice i Repty Śląskie. W każdej części są opisane znane i mniej znane historie 18 miejsc i 24 postaci, które na przestrzeni wieków tworzyły kulturę Tarnowskich Gór. Czas przejścia poszczególnych tras z przewodnikiem trwa od 30 do 120 minut.

W przewodniku znajdują się mapy tras, zagadki do rozwiązania, krzyżówki i zadania, które dodatkowo uatrakcyjnią spacery. Finałem poszczególnych wypraw jest zdobycie pieczątki w ostatnim miejscu trasy. Stanowi dowód rozwiązania wszystkich znajdujących się na trasie zagadek. Lista miejsc, gdzie można odebrać pieczątki znajduje się na końcu przewodnika. 

Praca nad przewodnikiem trwała 2 lata, powstał w ramach pracy dyplomowej w Pracowni Ilustracji na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, pod okiem dr hab. Justyny Szklarczyk-Lauer. Opracowanie tekstu, grafika i ilustracje są autorstwa Wioletty Wojciechowskiej, korektą i konsultacją historyczną zajął się Arkadiusz Późniak. Efekt robi duże wrażenie – powstał gotowy przewodnik po mieście, w ciekawej graficznie formie, adresowany do rodzin z dziećmi. Dzięki niemu poznawanie Tarnowskich Gór może okazać się przygodą dla całej rodziny. 

W ramach zbiórki zorganizowanej przez Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie  i dobrowolnych wpłat zebrano 3130 zł, dzięki czemu udało się wydrukować 200 egzemplarzy. TSO już pod koniec grudnia rozpoczęło dystrybucję książek. W pierwszej kolejności trafią do osób, które wsparły zbiórkę kwotą minimum 100 zł.

– Darczyńców postaramy się odwiedzić wraz z autorką i osobiście wręczyć książkę – informował Krzysztof Bergier z TSO. Pozostały nakład trafi do mieszkańców Tarnowskich Gór m.in. do Tarnogórskiego Centrum Kultury i szkół. – To gotowy i bardzo interesujący przewodnik po Tarnowskich Górach. Mamy nadzieję, że jego potencjał zostanie dostrzeżony i będzie możliwy dodruk – komentuje Krzysztof Bergier. 

Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie przekazało czytelnikom "Gwarka" 10 egzemplarzy przewodnika "Srebrne miasto i jego mieszkańcy". Otrzyma je 10 pierwszych osób, które w czwartek, 14 stycznia o godz. 11 prześlą SMS pod numer 666-388-953. W treści prosimy o podanie hasła: srebrne miasto. Książki będą do odbioru w redakcji. 

[ZT]29311[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMASporty zimowe - porównaj ceny
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz