Zamknij

Kobiety w dziejach Górnego Śląska. Wystawa z grafikami Marty Frej

11:35, 21.01.2021 | aj
Skomentuj Fot. Archiwum SDK w Piekarach Śląskich
REKLAMA

W Piekarach Śląskich w styczniu i w lutym można oglądać wystawę "60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie". Jest poświęcona sylwetkom kobiet istotnych dla burzliwych dziejów Górnego Śląska, od przełomu XIX i XX wieku aż do powstań śląskich. Autorką grafik jest Marta Frej, a kuratorką wystawy Małgorzata Tkacz-Janik.

 Wystawa jest prezentowana w Spółdzielczym Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Pokazuje liderki, ale też mniej znane postaci kobiet z ogromnym dorobkiem na polu patriotycznym, edukacyjnym czy społeczno-kulturowym. 

Autorki wystawy przypominają, że już na początku XX wieku w Bytomiu zawiązała się pierwsza organizacja kobieca, a aktywność kobiet w obszarze życia społecznego, politycznego oraz gospodarczego miała do 1927 roku wyłącznie wzrostowy trend. Kobiety ze Śląska były posłankami na Sejm Dzielnicowy w Poznaniu (1919), mężami zaufania w czasie plebiscytu, radnymi wielu górnośląskich miast, samodzielnymi członkiniami pomocniczych służb cywilnych, wysokiej rangi członkiniami harcerstwa, a po włączeniu części Górnego Śląska w polskie granice posłankami i senatorkami Sejmu i Senatu II RP oraz posłankami na Sejm Śląski.

Wystawa jest częścią wieloletniego projektu, zapoczątkowanego w 2019 roku, którego celem jest wprowadzenie do głównego nurtu opowieści o historii Górnego Śląska postaci kobiecych. Od początku 2020 roku wystawa jest pokazywana przede wszystkim tam, gdzie działały historyczne bohaterki. Projekt jest objęty honorowym patronatem marszałka województwa śląskiego oraz programu Niepodległa. Partnerem przedsięwzięcia jest śląskie Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet. 

"Informujemy, że dostosowując się do zaistniałej sytuacji epidemicznej i czekając na "lepsze czasy" wystawa będzie gościć w murach SDK także w lutym. Liczymy na spotkanie warsztatowe "na żywo" 15 lutego" - piszą organizatorzy z domu kultury. 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%