Zamknij

Rozpoczyna się cykl Muzyka w dialogu. Pałac w Rybnej zaprasza na koncert na klawesyn, skrzypce i flety

14:17, 06.07.2021 J.M. Aktualizacja: 07:55, 15.07.2021
Skomentuj Elżbieta Chojnacka i Aleksandra Gajecka-Antosiewicz. Fot. Adam Walanus Elżbieta Chojnacka i Aleksandra Gajecka-Antosiewicz. Fot. Adam Walanus

W najbliższą niedzielę, 11 lipca odbędzie się pierwszy koncert z organizowanego przez Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej i Pałac w Rybnej cyklu "Muzyka w dialogu". Wystąpią: Łukasz Długosz - flet, "Agata Kielar-Długosz - flet, Beata Warykiewicz-Siwy - skrzypce i Aleksandra Gajecka-Antosiewicz - klawesyn. Początek o godz. 18. Wstęp jest wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. 32-284-18-37.

Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej działa w Pałacu w Rybnej od 2018 r. Prowadzone jest przez dr Aleksandrę Gajecką-Antosiewicz, spadkobierczynię i następczynię patronki - najwybitniejszej polskiej klawesynistki nazywanej "Cesarzową współczesnego klawesynu" (Le Monde), "Wandą Landowską dzisiejszej muzyki" (Frankfurter Allgemaine), "Demiurgiem współczesnego klawesynu" - Andrzej Chłopecki. Zmarła w 2017 roku w Paryżu Elżbieta Chojnacka została odznaczona wieloma nagrodami, m.in. Francuskim Orderem Legii Honorowej, "Nagrodą Tasmana" za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości, nagrodą Związku Kompozytorów Polskich za całokształt działalności wykonawczej, za propagowanie muzyki współczesnej ze specjalnym uwzględnieniem muzyki polskiej, za rozwój współczesnego wykonawstwa klawesynowego i inspiracje oraz stymulacje współczesnej twórczości klawesynowej. CWMK im. E. Chojnackiej w Rybnej kultywuje tradycje wykonawstwa współczesnej muzyki klawesynowej, propaguje muzykę XX i XXI wieku, a przede wszystkim zachowuje integralność spuścizny artystycznej i naukowej patronki.

Każdy z cykli koncertowych prezentowanych przez CWMK ma motyw przewodni: w pierwszym roku był to hołd złożony Elżbiecie Chojnackiej. Z tej okazji napisane zostały utwory przez wybitnych kompozytorów polskich Zygmunta Krauzego i Artura Zagajewskiego. W roku 2019, jubileuszu dwóch wielkich osobowości muzyki klawesynowej: Wandy Landowskiej i Elżbiety Chojnackiej ukazane zostały dwa nurty rozwoju muzyki klawesynowej - dawny i współczesny. W tymże roku w Pałacu w Rybnej odbył się również I Konkurs Klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej.

W roku 2020, w cyklu "Muzyka w obrazie. Obraz w dźwięku" została zaprezentowana twórczość wykazująca interdyscyplinarność muzyki z innymi dziedzinami nauki i sztuki. Odbyła się premiera filmu tarnogórzanina Macieja Jarolima pt. "Świat widziany dźwiękami". 

 W tegorocznym cyklu, który rozpoczyna się w najbliższą niedzielę zaprezentowane zostaną utwory podejmujące dialog muzyczny na kilku poziomach: instrumentalnym, między epokami i stylami muzycznymi, między tradycją a nowoczesnością.

[ZT]31737[/ZT]

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%