Zamknij
REKLAMA

Kto odnajdzie się w scenach filmu o Kai Mireckiej-Ploss? Kręcono je w...

18:38, 26.10.2021 | esp
Skomentuj
REKLAMA

29 października to ważna data dla Nakła Śląskiego. W tym dniu w kinie Rialto w Katowicach będzie premiera filmu dokumentalnego "Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska". Jest poświęcony Kai Mireckiej-Ploss, a na ekranie pojawią się m.in. uczniowie nakielskiej szkoły.

"Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska" to historia pochodzącej z Piekar Śląskich 97-letniej Kai Mireckiej-Ploss. Bohaterka filmu urodziła się w 1924 r. jako Hanna Adela Czech.

Przez 13 lat, w latach 1926-1939, mieszkała w Nakle Śląskim. Tu chodziła do szkoły. Jej ojciec pracował w Tarnowskich Górach. Matka zmarła w 1937 r., pochowano ją na nakielskim cmentarzu.

Życie Kai Mireckiej-Ploss to barwna opowieść, choć nie brakuje w nim trudnych i bolesnych momentów. Bohaterka filmu to pisarka, projektantka mody i współzałożycielka sklepów Mody Polskiej, działaczka społeczna i patriotka. Była życiową partnerką Jana Karskiego.

Sławomir Grünberg, scenarzysta i reżyser filmu, skupia się na wyjątkowości, niezłomności i charyzmie Kai. Pozwoliły jej one m.in. sprowadzić do Stanów Zjednoczonych 105 polskich dzieci, z których trojgu dała dom.

Kim dziś są Lidia Magdalena Lechowska zabrana przez Kayę z łódzkiego domu dziecka, Maciej Frączek z Jedwabnego czy Katarzyna Frączek? Jak jedna osoba zmieniła ich życie?

Dlaczego tak ważne dla Kai jest to, że urodziła się na Śląsku? Co łączyło ją z Janem Karskim, którym opiekowała się do końca jego dni? Dlaczego Polonia amerykańska okrzyknęła ją jedną z najważniejszych Polek na emigracji? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w filmie.

Filmowe sceny były nagrywane m.in. w Waszyngtonie, gdzie mieszka bohaterka, a także w Nakle Śląskim. Twórcy byli z kamerą podczas obchodów Dnia Patronki Szkoły, którą jest właśnie Kaja Mirecka-Ploss. Wiele scen i wypowiedzi z tych nagrań weszło do filmu.

Premiera filmu "Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska" odbędzie 29 października o godz. 18 w kinie Rialto w Katowicach. Bilety kosztują 16 i 13 zł. Po projekcji zaplanowano spotkanie z twórcami i bohaterami filmu.

[ZT]33219[/ZT]

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%