Zamknij
REKLAMA

Piekary Śląskie. Nabożeństwo majowe przy zabytkowej kapliczce Maria Hilf

12:00, 21.05.2022 | red.
Skomentuj Fot. UM Piekary Śląskie
REKLAMA

Odrestaurowana w 2021 roku kapliczka Maria Hilf to wyjątkowe miejsce w historii Piekar Śląskich. 24 maja o godzinie 17.30. odbędzie się przy niej nabożeństwo majowe, a następnie msza z okazji wspomnienia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Kapliczka stanowi wyjątkowy zabytek wzniesiony w 1905 r. w stylu neogotyckim.

W 2019 r. udało się miastu uzyskać akt własności kapliczki. Ponieważ ma ona duże znaczenie historyczne dla Piekar Śląskich i jego mieszkańców, wpisano ją do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego, co pozwoliło sięgnąć po dotację.

W ten sposób szczęśliwego końca dobiega wieloletnia batalia wielu społeczników i władz samorządowych o uratowanie tego wyjątkowego zabytku.

Renowacja swoim zakresem obejmowała prace związane z uporządkowaniem, uzupełnieniem i rewitalizacją terenu wokół budynku, a przede wszystkim remont i uzupełnienie ubytków zabytkowej zabudowy kaplicy.

Na zewnątrz wykonywane zostały prace naprawcze, remont układów konstrukcyjnych budynku (fundamenty, ściany nośne i dach), a także renowacja elewacji (uzupełnienie, remont, czyszczenie, rekonstrukcja, scalanie kolorystyczne oraz zabezpieczenie).

Na szczycie pojawi się też nowy dzwon ufundowany przez Urząd Miasta.

Koszt prac renowacyjnych to 550 tys. zł w tym kwota 125 tys. zł dotacji od śląskiego konserwatora zabytków w Katowicach.

[ZT]36160[/ZT]

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

faroszfarosz

2 2

tylko prosze nie zapomniec przynies z soba pieniedzy ! 16:44, 21.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%