Zamknij
REKLAMA

Wmurowano kamień węgielny pod budowę remizy. Strażacy czekali na to latami

18:00, 30.06.2022 | aj
W Boruszowicach wkopano kamień węgielny pod budowę remizy strażackiej. Fot. Dzięki uprzejmości TWG Kurier
REKLAMA

Pod koniec czerwca wkopano kamień węgielny pod budowę remizy strażackiej dla OSP Boruszowice-Hanusek, upamiętniono również setną rocznicę przynależności Boruszowic do Polski.

Obie uroczystości odbyły się tego samego dnia - 25 czerwca. Wzięli w nich udział strażacy, władze samorządowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Remiza powstaje między kościołem a szkołą. Stoją już fundamenty. Strażacy z OSP Boruszowice-Hanusek o jej powstanie zabiegali wiele lat i borykali się z ogromnymi trudnościami. W końcu udało się rozpocząć budowę. 

– Dzięki przychylności wójta i jego zastępcy oraz radnych dostaliśmy od gminy w ubiegłym roku wsparcie w wysokości 200 tys. zł i udało się rozpocząć budowę. W tym roku gmina przekazała nam kolejne 200 tys. zł na kontynuację prac – mówił sołtys i radny Marian Łuczak.

Strażacy chcą, żeby w tym roku powstała konstrukcja czyli metalowy stelaż, który potem będzie można zadaszyć i obudować. Jak szacuje sołtys na ten etap potrzebują ok. 380 tys. zł. Mają nadzieję, że uda im się pozyskać dofinansowanie z innych źródeł.

Kamień węgielny pod remizą 

Wmurowanie kamienia węgielnego miało uroczystą oprawę. Pod aktem erekcyjnym podpisali się m.in. poseł PiS Jarosław Gonciarz, dyrektor Lasów Państwowych Józef Kubica,  wicewójt Łukasz Ziob, sołtys Boruszowic i Hanuska Marian Łuczak oraz przedstawiciele strażaków. Do dokumentu dołączono pamiątkowe zdjęcie uczestników. Szczelnie zamkniętą kapsułę wmurowano w fundamenty. 

Drugie ważne wydarzenie tego samego dnia to upamiętnienie setnej rocznicy przynależności Boruszowic do Polski. W 1922 r. część Górnego Śląska (w tym Boruszowice) włączono w granice Polski. Wcześniej Hanusek znajdował się po stronie niemieckiej. W Boruszowicach przed kaplicą odsłonięto głaz z wmurowaną tablicą upamiętniającą wydarzenie. Miejsce jest nieprzypadkowe. Kaplicę zbudowano w 1918 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość. 

Fot. Dzięki uprzejmości TWG Kurier 

[FOTORELACJA]26986[/FOTORELACJA]

[ZT]36775[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%