Zamknij
REKLAMA

Spod wylotu Głębokiej Sztolni Fryderyk kajakiem po Dramie?

06:15, 30.05.2020 | Krzysztof Garczarczyk
Skomentuj Tak wyglądał wylot sztolni jesienią ubiegłego roku, podczas remontu (Z archiwum)
REKLAMA

150 tysięcy zł w tym roku, prawdopodobnie 850 tys. zł w przyszłym. Pieniądze z budżetu województwa śląskiego sprawią, że zaniedbana przez lata okolica wylotu Głębokiej Sztolni Fryderyk w Ptakowicach odzyska przynajmniej dużą część swojego dawnego blasku.

W maju Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował o udzieleniu pomocy finansowej gminie Zbrosławice w wysokości 150 tys. zł na odtworzenie basenu roznosu sztolni, czyli kanału odprowadzającego z niej wodę do pobliskiej rzeczki Dramy, wykonanie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej i parkingu. Jeszcze w tym roku powstanie projekt przedsięwzięcia, natomiast konkretne prace budowlane zaplanowano na rok przyszły.

Zastępca wójta Zbrosławic Katarzyna Sosada poinformowała, że w 2021 roku na rewitalizację i zagospodarowanie terenu przy wylocie sztolni gmina ma otrzymać jeszcze 850 tys. zł. Dodatkowo Zbrosławice wystąpiły do marszałka województwa o wsparcie w wysokości ok. 20 tys. zł na wykup istniejącego już przejścia technicznego przez Dramę. Ze swej strony samorząd Zbrosławic zobowiązał się wydatkować w latach 2020-2024 na utrzymanie i zwiększenie atrakcyjności turystycznej zrewitalizowanego terenu w Ptakowicach 80 tys. zł.  

W ten sposób wokół wylotu sztolni, zabudowanego wyrzeźbionym w piaskowcu neoklasycystycznym ozdobnym oknem, nazywanym przez niektórych Bramą Gwarków, powstanie strefa rekreacyjno-parkowa. Niewykluczone, że w dalszej przyszłości znajdzie się tam także kemping i początkowa stacja spływu kajakowego po Dramie. – To  takie nasze wizjonerskie marzenie, ale kto wie, może się spełni – zaznacza Katarzyna Sosada.

Przypomnieć warto, że w 2016 r. wójt Wiesław Olszewski wraz ze swoją zastępczynią i dwoma innymi osobami, przepłynęli kajakami Dramę z Ptakowic do Pyskowic. Nie obyło się oczywiście bez konieczności przenosek. Prowadzenie regularnych spływów kajakowych po Dramie wymagałoby jednak oczyszczenia i pogłębienia jej koryta na pewnych odcinkach.

Na sztucznym kanale odprowadzającym wody podziemne z Głębokiej Sztolni Fryderyk do Dramy, pod Bramą Gwarków, pływały kiedyś łódki, co potwierdzają archiwalne zdjęcia. Gdyby pojawiły się tam kajaki, gmina Zbrosławice zyskałaby kolejną atrakcję turystyczną.

Po likwidacji zapadliska przy wylocie sztolni i konserwacji  XIX-wiecznego okna sztolniowego, to urokliwe miejsce w Ptakowicach, wpisane na listę UNESCO, powoli odzyskuje dawny blask.

Co myślicie o tych planach?

Wydawanie pieniędzy na tego typu inwestycje to:

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
dobry pomysł 95%
teraz są ważniejsze wydatki 5%
(Krzysztof Garczarczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (3)

DamianDamian

2 1

Pomysł bardzo dobry, tylko nie wiem, czemu tyle trzeba czekać z jego realizacją? Ścieżka albo kemping faktycznie może poczekać, ale kajaki? Tu raczej nic nie trzeba robić... Dosłownie, zwłaszcza nie przeszkadzać. Myślę, że jakby Gmina dała zielone światło, to już w tym sezonie można by popływać. Gmina nie wyda złotówki, będzie miała darmową reklamę i przychody z działalności, a ludzie robotę... 14:14, 31.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaciejMaciej

1 0

Fatalny pomysł który zagraża niewielkiej populacji pstrąga. Jak prace będą postępował na pewno będę protestował 12:03, 02.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RobertRobert

0 0

Dokładnie.
22:43, 02.06.2020