Zamknij
REKLAMA

Pieniądze potrzebne na szkoły, a nie urzędników. Radni chcą likwidować...

07:33, 30.05.2020 | Krzysztof Garczarczyk
Skomentuj Siedziba GZOiW mieści się w gmachu Szkoły Podstawowej w Tąpkowicach. Fot. archiwum Gwarka
REKLAMA

W lutym bieżącego roku Rada Gminy Ożarowice zdecydowała o likwidacji Gminnego Zespołu Oświaty i Wychowania z dniem 31 sierpnia 2020 r. Jednak na majowej sesji zdecydowano o wydłużeniu tego terminu do końca roku, co uzasadniono ograniczeniami wynikającymi z pandemii COVID-19.

Przypomnijmy, że radni opowiadający się za likwidacją GZOiW uzasadniali swoje stanowisko troską o racjonalne wykorzystanie pieniędzy przeznaczanych na gminną oświatę. W ich opinii zespół, zatrudniający 5 osób, którego utrzymanie kosztuje gminę około 620 tys. zł rocznie, jest niepotrzebny. Z opinią zdecydowanej większości radnych nie zgadzał się wójt gminy Grzegorz Czapla uważając, że zlikwidowanie zespołu przyniesie więcej szkody niż pożytku i zagrozi chaosem w gminnej oświacie. Nie przekonał jednak rady. Na 15 radnych aż 11 głosowało za likwidacją, 3 wstrzymało się od głosu, a jedna radna nie uczestniczyła w tym głosowaniu.  

30 kwietnia sprawą organizacji systemu oświaty w gminie zajmowała się komisja oświaty, kultury, sportu i zdrowia, a w jej posiedzeniu uczestniczyli między innymi dyrektorzy gminnych placówek oświatowych i wójt Czapla, który podtrzymał swoją negatywną opinię wobec likwidacji zespołu. Komisja zarekomendowała wójtowi, aby – po zakończeniu działalności GZOiW z końcem bieżącego roku – w ramach struktury organizacyjnej urzędu gminy powstała komórka wspierająca dyrektorów jednostek oświatowych w zakresie spraw finansowych i kadrowych, z wykorzystaniem pracowników obecnego zespołu oświaty.

Temat poruszono także 11 maja na wspólnym posiedzeniu  komisji oświaty oraz budżetu, spraw komunalnych i rolnictwa, gdzie pozytywnie zaopiniowano przedłużenie likwidacji GZOiW do 31 grudnia 2020 r. Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się także radni podczas sesji, która odbyła się kilka dni później. Uchwałę podjęto jednogłośnie, 10 głosami za.

Przed głosowaniem wójt zauważył, że w protokole posiedzenia komisji zdrowia z 30 kwietnia nie odnotowano stanowiska dyrektorów placówek oświatowych, którzy stwierdzili, że radni nie konsultowali z nimi sprawy likwidacji GZOiW.

(Krzysztof Garczarczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

ObserwatorObserwator

0 0

Ci radni od likwidacji to podobni jak Ci z Wilkowyj z filmu ranczo 12:22, 31.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz