Zamknij

Blisko i ciekawie czyli wakacyjne propozycje: Szwajcaria po sąsiedzku

05:34, 04.07.2020 | A.J
Skomentuj fot. Alicja Jurasz
REKLAMA

Kto chce w czasie wakacji wybrać się do Szwajcarii, czeka go 40-minutowa podróż samochodem z Tarnowskich Gór. Szwajcaria Rachowicka to piękna ścieżka leśno-przyrodnicza w miejscowości Rachowice. W sam raz na rodzinny spacer. W upalny dzień można tu znaleźć ukojenie w cieniu i wśród zieleni.

Ścieżka znajduje się w sąsiedztwie Rachowic i ok. 4 km od Sośnicowic. W okolicy dużo jest ścieżek rowerowych, co widać też po liczbie przemieszczających się rowerzystów. Ścieżkę najlepiej pokonać pieszo. Na miejscu znajduje się parking i wiata turystyczna, w której będzie można odpocząć po wędrówce. Ścieżka ma ok. 800 m i jest przygotowana z myślą o całych rodzinach. Są tu drewniane schody, pomosty, mostki i taras widokowy w koronach drzew. Wzdłuż ścieżki można podziwiać drzewa o pomnikowych rozmiarach, są też bagna i paprocie. W kilku miejscach znajdują się tablice edukacyjne. 

– Lasy powiatu gliwickiego kryją w sobie prawdziwe zielone perły – ciekawe zakątki przyrodnicze i zjawiskowe uroczyska. Jednym z nich jest tzw. Szwajcaria Rachowicka, pełna jarów, wzniesień i mokradeł, kryjących się pośród starych dębów, buków i grabów. Okolica zawdzięcza nazwę bogactwu przyrodniczemu oraz niezwykłym urokom krajobrazowym. Położona jest wzdłuż doliny Potoku Sierakowickiego. Osobliwością przyrody w tym miejscu są m.in. dwa zrośnięte w uścisku buki oraz połączone gałęzią graby – podkreśla Ewa Łukasik specjalista ds. ochrony lasu i edukacji leśnej z Nadleśnictwa Rudziniec, gdzie znajduje się ścieżka.

Panoramę Potoku Sierakowickiego można podziwiać z  tarasu widokowego, znajdującego się na trasie ścieżki.

Warto dodać, że historia pobliskich Rachowic jest bogata i sięga 1305 roku, kiedy pojawiają się pierwsze wzmianki o małej wiosce w lesie, z której była opłacana dziesięcina z 6 łanów ziemi. Dlatego miejscowość w 2005 roku uroczyście obchodziła swoje 700-lecie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz