Zamknij

Solidarność dziękuje. Tarnogórzanie z Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski. Wczoraj wręczono odznaczenia

10:40, 06.07.2020 J.M Aktualizacja: 18:23, 06.07.2020
Skomentuj W niedzielę, 5 lipca w Centrum bankietowym "Koral" w Miasteczku Śląskim wręczono Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymali je Barbara Babirecka i Ignacy Pietruszka.  Fot. Jarosław Myśliwski W niedzielę, 5 lipca w Centrum bankietowym "Koral" w Miasteczku Śląskim wręczono Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymali je Barbara Babirecka i Ignacy Pietruszka. Fot. Jarosław Myśliwski

Tarnogórzanie Barbara Babirecka i Ignacy Pietruszka zostali odznaczeni Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski. Wręczono je w niedzielę, 5 lipca w Centrum Bankietowym "Koral" w Miasteczku Śląskim.

– Również dzięki tym osobom możemy się spotkać tutaj, będąc w wolnej ojczyźnie i przejść od obchodzonego niedawno jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości do jubileuszu 40-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność – powiedział Dariusz Warda, kierownik Biura Terenowego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Tarnowskich Górach.

To tarnogórska Solidarność wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy o odznaczanie dwójki tarnogórzan. Odznaczonych dekorowała Agnieszka Lenartowicz-Łysik, doradca prezydenta.

Barbara Babirecka urodziła się w Tarnowskich Górach w 1928 roku. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, działaczka ZHP. W okresie trwania drugiej wojny światowej rodzina Babireckich przebywała w Krakowie, gdzie Barbara została członkinią Harcerskiej Kompanii AK „Bartek”. Angażowała się w pomoc francuskim jeńcom wojennym jak i w kolportaż prasy podziemnej. Współpracowniczka infułata ks. Michała Lewka w pracach nad publikacją „Udział księży w plebiscycie śląskim”. Po wojnie zatrudniona w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, a później w Muzeum Miejskim w Tarnowskich Górach. Pod pretekstem współpracy z kościołem katolickim zwolniona z pracy. W latach 1960-1975 wykonywała prace zlecone dla Wydziału Etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później do 1995 r. bez stałej pracy. Pod koniec lat 70. wyjeżdżała do Francji, gdzie nawiązała kontakt i współpracę z paryską Kulturą, której wydawnictwa przywoziła do Polski.

Działaczka NSZZ „Solidarność” zaangażowana w prace Podregionu Tarnowskie Góry.

Po wprowadzeniu stanu wojennego bardzo mocno zaangażowana w pomoc aresztowanym, internowanym i szykanowanym za działalność związkową. Bardzo aktywnie udzielała się w komitecie pomocy represjonowanym przy kurii biskupiej, dzięki czemu pomagała szykanowanym i ich rodzinom. Kolporterka niezależnych wydawnictw podziemnych. Pomagała Tadeuszowi Jedynakowi poprzez organizowanie mu miejsc, w których mógł się ukrywać jak również spotykać z innymi działaczami podziemnej Solidarności.

W kwietniu 1985 roku współorganizowała zjazd Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Zbrosławicach.

Za zasługi została odznaczona w 1994 roku Krzyżem Armii Krajowej, odznaką Weterana Walk o Niepodległość i krzyżem Semper Fidelis w 1996 roku, a w 2002 roku została mianowana porucznikiem.

Ignacy Pietruszka urodził się w 1935 roku w Koszęcinie. Pracował jako lekarz w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich.

Działacz NSZZ „Solidarność” od czasu powstania związku. W 1980 roku został wybrany na przewodniczącego w GCR Repty Śląskie. Po pacyfikacji kopalni Wujek 16 grudnia 1981 roku zredagował i wysłał list do gen. Wojciecha Jaruzelskiego, podpisując się pod nim wraz z dwoma innymi lekarzami. W liście tym w bardzo ostry sposób potępili pacyfikację kopalni, przyrównując zachowanie funkcjonariuszy ZOMO do hitlerowców, jak napisał „hitlerowcy mieli szacunek dla lekarzy i patroli wynoszących rannych, jak to miało miejsce w bitwie pod Monte Cassino”.

W okresie trwania stanu wojennego jako jeden z pierwszych w Tarnowskich Górach wspólnie z ks. Gustawem Klapuchem organizował pomoc dla internowanych, aresztowanych i represjonowanych. W sierpniu 1982 roku współorganizował pieszą pielgrzymkę tarnogórzan na Jasną Górę w intencji uwolnienia aresztowanych i internowanych. Współtworzył struktury Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Tarnowskich Górach i aktywnie w nich uczestniczył. Współorganizując msze św. za ojczyznę, Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, piesze pielgrzymki „Ludzi Pracy” do Częstochowy, jak i wyjazdy na grób błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Za aktywność i działalność związkową w 2017 roku został uhonorowany przez Terenową Sekcję NSZZ „Solidarność” Powiatu Tarnogórskiego statuetką Symbol Wdzięczności w Służbie Tarnogórskiej Solidarności.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

DMDM

6 1

Odznaczenia jak najbardziej im się należą ale od tego gogusia (trzeci z lewej) bym go nie przyjął. 12:04, 06.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

judajuda

5 0

Medal od ZOMOWCA ???? wysoki poziom spotkania.... 22:37, 06.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dopisuarusielejedopisuarusieleje

5 0

Polska schodzi na psy zomowcy medale wreczaja komunistyczny prokurator w rzadzie zasiada ciekawy kraj 😡 11:23, 07.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zeszmaceniezeszmacenie

3 0

Kto robi sobie zdjecie z ZOMO ?????????? 13:09, 08.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Oooo!!!Oooo!!!

2 0

Towarzysz DUDA, Dzielnie bronił gmachu TVP przed Solidarnościa w '80 18:56, 09.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stary wiarusStary wiarus

2 2

Jak nie znoszę pana Dudy i jestem jego krytykiem, to wezmę go w obronę. Nigdy nie był w żadnym ZOMO, służył w 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej, z dumą do dziś nosi w klapie spadochroniarską gapę. Pilnował gmachu TVP nie z własnej woli, nie z własnej woli poszedł do wojska, jak tysiące innych po prostu poszedł z poboru. Pech chciał, że wiek poborowy osiągnął akurat wtedy, gdy Jaruzelski planował stan wojenny. Co wy, krytycy, wiecie o tym, co czuli i myśleli żołnierze w tamtych czasach? 14:34, 10.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ixianixian

0 0

mógł odmówić wykonania rozkazu, ale nie chciał, posiedziałby za to, ale dziś miałby czyste konto i zasługi 07:47, 11.07.2020


0%