Zamknij

Koło Gospodyń Wiejskich Aktywni Ziomale z Czekanowa szyje stroje ludowe. Powstanie 15 kostiumów

07:38, 21.09.2020 aj
Skomentuj Fot. Archiwum Gwarka Fot. Archiwum Gwarka

Powstałe w ubiegłym roku Koło Gospodyń Wiejskich Aktywni Ziomale z Czekanowa nie próżnuje. Realizuje właśnie ciekawy projekt, w ramach którego uczestnicy odtwarzają strój ludowy.

– Podczas warsztatów 15 osób w różnym wieku ma okazję nauczyć się lub podszkolić w umiejętności szycia, poznać lokalną tradycję i strój ludowy, zdobyć wiedzę o zwyczajach z sołectwa Czekanów i okolic. Liczymy, że poprzez realizację projektu zachęcimy mieszkańców naszego sołectwa do pielęgnowania lokalnej kultury i tradycji – zwraca uwagę Katarzyna Pietraszek z Koła Gospodyń Wiejskich Aktywni Ziomale z Czekanowa. 

Pomysł narodził się w czasie rozmów, członkinie koła doszły do wniosku, że ciekawie byłoby połączyć lokalne tradycje z możliwością zdobycia nowych umiejętności. Projekt "Odtwarzamy strój ludowy" łączy pokolenia, biorą w nim udział osoby w różnym wieku. Jest dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach Konkursu "FIO Śląskie Lokalnie 2020".

Plany na realizację nieco pokrzyżowała epidemia. Projekt miał ruszyć wcześniej, a efekt w postaci 15 strojów miał zostać zaprezentowanych na tegorocznych Dramataliach. Z powodu pandemii warsztaty rozpoczęły się dopiero we wrześniu. 

O nowym kole z Czekanowa pisaliśmy na łamach "Gwarka" w ubiegłym roku.  Do powstania Aktywnych Ziomali przyczyniła się nowo przyjęta ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Wpisanie koła do Krajowego Rejestru KGW umożliwia mu złożenie wniosku o wsparcie i otrzymanie od 3 do 5 tys. zł. Zarejestrowane koła otrzymują także osobowość prawną, przez co mogą nie tylko ubiegać się o dotacje, ale także prowadzić działalność gospodarczą. 

Członkinie KGW Aktywni Ziomale zaangażowały się w ubiegłym roku w organizację Pikniku Rodzinnego w Czekanowie, wykonywały wieńce na groby z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego pakowały prezenty mikołajkowych dla uczniów. Zdecydowały się także na uczestnictwo w Powiatowym Konkursie Potraw Tradycyjnych i Regionalnych w Tąpkowicach, gdzie furorę zrobiły ich roladki i pasztety z królika oraz pyszne ciasto.

[ZT]27927[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%