Zamknij

Na zebraniach dzielą fundusz sołecki. Na co pójdą pieniądze?

12:17, 27.09.2020 | esp
Skomentuj Plac zabaw w Niezdarze.
REKLAMA

W gminie Ożarowice trwają zebrania wiejskie, na których dzielone są pieniądze z funduszu sołeckiego. Sporo kasy pochłonie utrzymanie placów zabaw i terenów rekreacyjnych.

W Pyrzowicach do podziału z funduszu sołeckiego było ok. 44,5 tys. zł. Sołtys Tadeusz Czapla zauważa, że nie jest to duża kwota i nie ma sensu przeznaczać jej na wiele drobnych rzeczy, lepiej skoncentrować się na czymś trwałym, co będzie służyło mieszkańcom. Większość pieniędzy pójdzie więc na dalszy remont remizy OSP, m.in. malowanie i przebudowę garażu. Przypomnijmy, że w tym roku remontowany jest dach.

Reszta kasy ma być wydana na utrzymanie boiska szkolnego i terenów zielonych, wynajem toi-toi przy placu zabaw i zakup tablic ogłoszeń. – Nie mamy już gdzie wieszać ważnych dla mieszkańców informacji – mówi sołtys. Zresztą takie tablice mają się znaleźć w każdym sołectwie. Cześć kosztów będzie pokrywana z funduszu sołeckiego, na resztę być może uda się zdobyć dofinansowanie.

25 tys. zł do podziału mają Celiny. Pieniądze zostaną głównie przeznaczone na dalsze zagospodarowanie centrum rekreacyjnego wsi. Reszta pójdzie m.in. na jego bieżące utrzymanie i wynajem toi-toia. To ostatnie zadanie wydaje się prozaiczne, ale sołtys Jerzy Gnacik przekonuje, że takie toalety są bardzo potrzebne.

[ZT]27913[/ZT]

Funduszowy budżet Niezdary to niespełna 43,5 tys. zł. Zostanie przeznaczony m.in. na spotkania integracyjne – Dzień Dziecka, mikołajki, obchody 100-lecia OSP Niezdara. Sołtys Barbara Kubica przyznaje, że na imprezach dla dzieci zawsze jest duża frekwencja, zwłaszcza wśród tych młodszych. Pieniądze zostaną też wydane na utrzymanie terenów zielonych i doposażenia świetlicy wiejskiej. Ważnym punktem z pewnością jest ogrodzenie placu zabaw i jeżeli wystarczy pieniędzy, także jego dalsze zagospodarowanie. – Rodzice zwracają uwagę, że z dwóch stron placu zabaw jest rów. Dzięki ogrodzeniu dzieci będą bezpieczniejsze – mówi sołtys.

Zendek ma do dyspozycji prawie 58 tys. zł. Pójdą na utrzymanie placów zabaw i siłowni zewnętrznych. – Od wiosny do jesieni konserwator dba o wszystko, między innymi zbiera śmieci – zauważa sołtys Arkadiusz Wyszyński. To ważna sprawa, bo przepełnione kosze są problemem na wielu placach zabaw i rodzice się na to skarżą. Sołtys Zendka mówi, że z terenów rekreacyjnych korzystają nie tylko mieszkańcy sołectwa. – Przyjeżdża do nas na rowerach sporo osób z innych miejscowości. Stąd mają blisko do lasu czy na lotnisko z punktem widokowym. Robią sobie u nas przystanek – mówi. Z funduszowych pieniędzy będzie też m.in. kupiony sprzęt dla OSP Zendek.

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz