Zamknij
REKLAMANarzędzia i akcesoria do ogrodu - wybierz na Ceneo.pl

Kalety. Burza mózgów w sprawie ogrodu deszczowego

07:23, 05.04.2021 | J.M
Fot. Pixabay
REKLAMA

Miniwodospady, oczka wodne, ścieżki dydaktyczne? Magistrat Kalet zapytał mieszkańców o pomysły na zagospodarowanie tzw. lasku miejskiego. Chodzi nie tylko o estetykę, ale też o unijne pieniądze. Konkurs przedłużono do 15 kwietnia.

– Przygotowujemy się do nowej finansowej perspektywy unijnej 2021-2027, w której duży nacisk zostanie położony na tematy związane ze zmianami klimatu – mówi Klaudiusz Kandzia, burmistrz Kalet.

Wiele programów wiąże się obecnie z ochroną zasobów wodnych, w tym retencjonowaniem wód opadowych i roztopowych, co ma minimalizować zjawiska suszy. Stąd pomysł, by w liczącym 5 hektarów lasku miejskim przy ul. 1 Maja w Kaletach utworzyć ogród deszczowy.  Po drugiej stronie ulicy znajduje się osiedle mieszkaniowe, gdzie kanalizację deszczową wybudowano ponad 50 lat temu. – Na pewno będzie wymagała ingerencji, a przy okazji chcielibyśmy zadbać o to, by wody opadowe nie trafiały do rzeki, ale zostały zagospodarowane na miejscu – mówi burmistrz Kandzia. – Nie chcemy wydawać też pieniędzy na zlecenie opracowania projektu, ponieważ nie ma gwarancji, że zdobędziemy finansowanie na realizację.

Dlatego władze Kalet założyły, że jeżeli uda się otrzymać dofinansowanie unijne na tworzenie "zielono-niebieskiej" infrastruktury oraz systemów zagospodarowania wód opadowych w lasku miejskim przy ul. 1 Maja, to ogłosi przetarg w systemie "zaprojektuj i buduj". Zwycięzca będzie musiał wykonać projekt, a potem go zrealizować. Natomiast żeby móc przyjąć jakieś założenia projektu, dowiedzieć się, czego oczekują mieszkańcy, magistrat już teraz ogłosił konkurs na wykonanie "deszczowego ogrodu" uwzględniającego zagospodarowanie wód opadowych z różnymi formami zieleni. To swego rodzaju burza mózgów na pomysły. Dla zwycięzcy konkursu przewidziano nagrodę w wysokości 1000 zł.

[ZT]29868[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAPodróż i spacer z dzieckiem - porównaj na Ceneo.pl
0%