Zamknij
REKLAMANarzędzia i akcesoria do ogrodu - wybierz na Ceneo.pl

Kalety. Podziwiać czy tępić? Czy nutrie opanują stawy w Zielonej?

07:44, 02.05.2021 | J.M
Skomentuj Żyjące w stawach w Zielonej nutrie, przywykły do obecności ludzi. Nie uciekają, można je zobaczyć pływające przy brzegu czy żerujące. Fot. Jarosław Myśliwski
REKLAMA

– Nutrie pojawiły się w Zielonej cztery lata temu – mówi Czesław Tyrol, leśnik i pasjonat przyrody. I czują się tutaj wyjątkowo dobrze.

Żyjące w stawach w Zielonej nutrie, przywykły do obecności ludzi. Nie uciekają, można je zobaczyć pływające przy brzegu czy żerujące. Gdy są w wodzie łatwo je pomylić z bobrami. Od dalekich kuzynów różnią się ogonami. U nutrii jest podobny do szczurzego, porośnięty rzadkim włosiem, bobrzy ogon jest płaski jak wiosło. Charakterystyczną cechą nutrii są także zęby intensywnie pomarańczowej barwy.

– Bywa też mylony z piżmakami, ale te są znacznie mniejsze od nutrii – mówi Czesław Tyrol.

Jak nutrie trafiły do Zielonej? Generalnie pochodzący z Ameryki Południowej gatunek trafił do Polski z powodu zalet futra. Pierwsze osobniki trafiły na wolność po prostu uciekając z hodowli zwierząt futerkowych, znaczne więcej, gdy przeminęła moda na futra z nutrii, wypuszczono. Zwierzęta szybko odnalazły się w polskich warunkach.

– Nutrie występują w rejonie Boronowa, Piasku, w Woźnikach na rzece Łanie – opowiada Czesław Tyrol. Stamtąd najprawdopodobniej trafiły do Zielonej.

Inwazyjny gatunek zagraża rodzimej faunie. Jak mówi Czesław Tyrol, wypiera wydry czy rzęsorki rzeczki. Buszujący na podmokłych terenach przybysz z Ameryki płoszy też ptactwo wodne, co jest szczególnie niebezpieczne w okresie gniazdowania.

Na południu Stanów Zjednoczonych żerujące cały rok nutrie przyczyniły się do przekształcenia ogromnych połaci terenów podmokłych w otwarte wody. Wojnę nutriom wypowiedziano m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie doprowadzono do ich całkowitego wytępienia.

– W Zielonej nutrii jest póki co na tyle mało, że nie możemy mówić o zagrożeniu – uważa  Czesław Tyrol.

Nie oznacza to, że leśnicy mogą spać spokojnie. Zwiększeniu populacji nutrii sprzyja brak naturalnych wrogów i zmiany klimatyczne.

[ZT]29868[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

GośćGość

4 3

Najwięksxym zagrozeniem je som człowiek 10:57, 02.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

To jużTo już

0 3

Jest taki poziom pytań?już doszliśmy do szamba? 12:20, 02.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

moim moim

5 2

zdaniem tepic bo to szkodnik tak jak polok ! 12:45, 02.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HelmutHelmut

6 1

Jeden sezon zasyfia ta woda , hodowalem nutrie , 2 lub 3 nie ale one sie szybko rozmnazaja . Zostawicie bedzie szambo w rok lub dwa , plus nory i bedzie serek szwajcarski . 12:54, 02.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jestę z tądJestę z tąd

3 2

Za chwilę rozplenią się tak jak bobry i znowu będzie problem. Pan Czesław T. powinien odpowiadać karnie za te spustoszenie jakie sieją bobry, ewentualnie na własną rękę wyłapać to co kiedyś tutaj sprowadził. 13:04, 02.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RybokRybok

1 2

Nutrie nie jedzą ryb, a wypierają wydry, które jedzą ryby. Czyli są pożyteczne 17:18, 02.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

3 Maja 3 Maja

2 1

Dzień Najjaśniejszej Pani Królowej Polski oraz 230 lat Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej 🇵🇱 13:13, 03.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

robie kupe robie kupe

1 0

💩💩💩 17:03, 03.05.2021


ObserwatorObserwator

2 1

Tak trochę z innej beczki...Czy Tyrol wywodzi się od tyrana bo jak tak to mnie nie dziwi sposób podejścia...wracając do tematu tak!!! Tępić jak najbardziej ale ludzi!!! Bo to najbardziej inwazyjna zaraza na tej planecie!!! To człowiek niszczy wszystko co napotka na swojej drodze!!! To człowiek rozpier.olił całą PLANETĘ!!! Doprowadził do ruiny naszą MATKĘ ZIEMIĘ!!! Anię ta biedna nutria! Co sama tu przywędrowała? To człowiek ją tu sprowadził w 1926 roku z chciwości z chęci zysku pazerność!!! I to człowiek jest jej coś winien!! Idzie w pełni mieć kontrolę nad ich rozmnażaniem póki jest ich mało to odłowić i wykastrować albo odłowić i stworzyć im azyl by mogły sobie spokojnie żyć!!! To im jesteś winien podły człowieku który je tu sprowadziłeś!!!!!! 15:33, 03.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMAPodróż i spacer z dzieckiem - porównaj na Ceneo.pl
0%