Zamknij
REKLAMA

Próbowaliście Srebrnej Legendy? A może Śmietany Babci z Tworoga?

14:13, 08.06.2021 | esp
Skomentuj Konkursowa kapituła obradowała w Miasteczku Śląskim, gdzie od niedawna działa Centrum Marki Lokalnej. Fot. Archiwum LGD Brynica to nie granica
REKLAMA

Rozstrzygnięto konkurs Marka Lokalna, do którego swoje produkty zgłaszali także mieszkańcy naszych miejscowości. Doceniono między innymi produkty kulinarne i rękodzieło.

Konkurs zorganizowały m.in. działające na naszym terenie lokalne grupy działania "Leśna Kraina Górnego Śląska" i "Brynica to nie granica". W sumie napłynęło 98 zgłoszeń, najwięcej z Leśnej Krainy. Konkursowa kapituła obradowała w Miasteczku Śląskim, gdzie od niedawna działa Centrum Marki Lokalnej.

W kategorii produkt spożywczy marką lokalną są m.in: chleb na zakwasie z gminy Zbrosławice, mąki z gminy Koszęcin, Śmietana Babci zakwaszana z gminy Tworóg, olej rzepakowy tłoczony na zimno z gminy Woźniki, piwo Srebrna Legenda z Piekarni Piwa w Niezdarze i gymiza z Orzecha.

Gymiza to warzywna przyprawa do rosołu i mięs, na którą przepis od 100 lat jest w rodzinie Anny Rabsztyn z KGW Rękodzieło Orzech. Na liście produktów potrzebnych do przygotowania przyprawy są: papryka, pomidor, marchew, pietruszka, seler, por, kalafior, brokuł, czosnek i sól. Próbowaliśmy i polecamy.

Kategoria sztuka i rękodzieło: Malarstwo-Akwarela z gminy Krupski Młyn, ręcznie malowane bombki z herbem i linia produktów dla rękodzielników "Gryfny Śląsk" z gminy Koszęcin, drewniane domki z gminy Tworóg, prezentacja modelu stroju bytomsko-rozbarskiego w gminnie Świerklaniec, stalowy upcykling, płaskorzeźby i akwarele z motywami roślinnymi śląskiej wsi z gminy Woźniki.

Kategoria produkt użytkowy i rzemiosło: świece zapachowe z gminy Zbrosławice, torba skórzana z gminy Koszęcin, lampa stojąca LR-07 i świece z wosku pszczelego z gminy Kochanowice, ogrodowa świeca betonowa z gminy Kalety, dekoracyjne budki lęgowe z Ożarowic, poduszka z naturalną łuską orkiszu i rustykalny stół dębowy z gminy Woźniki.

Kategoria produkt turystyczny i rekreacyjny: Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej "U Myrcika" oraz warsztaty i pokazy kowalstwa artystycznego z gminy Koszęcin, edukacja przyrodniczo-leśna w Agroturystyce Kośmidry, topienie Marzanny w Brynicy, jazda konna i hipoterapia w gminie Świerklaniec, agroturystyka SenArt w Woźnikach.

 

 

 

[ZT]31388[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%