Zamknij

Toaleta na zewnątrz, mycie naczyń w misce. Mamy XXI wiek

19:42, 24.09.2021 | esp
Skomentuj Zdjęcie poglądowe. Fot. Pixabay/archiwum
REKLAMA

– W XXI w. nie powinno być takiego niskiego standardu mieszkań – przyznaje Adam Chmiel, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Tworogu. Wtóruje mu wójt Eugeniusz Gwóźdź. Co z tego, skoro mieszkańcy ul. Cegielnia 4 w Brynku jak na razie ani toalety w domu, ani podłączenia do kanalizacji mieć nie będą.

– Dwa lata temu dostałam mieszkanie z gminy, w Brynku przy ul. Cegielnia 4. Nie ma tam odpływu, dostępu do kanalizacji. Toalety są na zewnątrz, tak zniszczone, że aż strach tam wejść. Niektórzy lokatorzy robią sobie dziury w ścianach i ścieki idą w las. Inni ten las traktują jak toaletę. Co z praniem, myciem naczyń? Mam robić tak jak sąsiadka? Wylewać brudną wodę z wiaderka przez okno? – denerwuje się mieszkanka gminy Tworóg (dane do wiad. red.).

Przyznaje, że nie wyobraża sobie mieszkania w takich warunkach i nie korzysta z mieszkania socjalnego, ma inne lokum. – Nie chcę potrzeb fizjologicznych załatwiać w lesie albo do wiaderka. Mam swoją godność – mówi.

Lokatorzy o nie dbają

Prezes ZUK-u Adam Chmiel wyjaśnia, że chodzi o mieszkania socjalne o najniższym standardzie. Tylko niektóre mają kanalizację i to tylko dlatego, że lokatorzy sami ją sobie zrobili.

Zaprzecza jednak, że zewnętrzne toalety są w tragicznym stanie. Co prawda kiedy parę lat temu je postawiono, jedną zdewastowano po kilku dniach. – Teraz jednak lokatorzy je zamykają i dbają o nie – zapewnia.

Adam Chmiel zgadza się z tym, że w XXI w. nie powinno być aż tak niskiego standardu mieszkań. Jednak wskazuje na drugą stronę medalu.

– Większość lokatorów tego budynku nie płaci czynszu. Z tego powodu część z nich ma wypowiedzenia umowy najmu – informuje.

Sprawa jest więc prosta, na remonty w pierwszej kolejności mogą liczyć lokatorzy tych gminnych budynków, z których regularnie spływają czynsze. Wyjątkiem są sytuacje zagrożenia zdrowia i życia, wtedy prace trzeba wykonać najszybciej jak to możliwe. Prezes ZUK dodaje też, że skoro nasza czytelniczka w lokalu nie mieszka, to powinna go oddać. – Widziała, na co się decyduje – podkreśla.

Z czego zapłacić za remont?

W podobnym tonie wypowiada się wójt Eugeniusz Gwóźdź – mieszkańcy powinni mieć toaletę w budynku, ale skoro nie regulują czynszu, to za co zapłacić za remont? – W skali całej gminy mamy ogromne zaległości czynszowe. Pieniędzy na prace remontowe też więc jest mało. Nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego. To logiczne, że jeżeli mamy coś wykonać, to tam, gdzie lokatorzy czynsz płacą.

Jednocześnie zapowiada rewolucję mieszkaniową w gminie. W budynkach gminnych, gdzie tylko 2-3 lokale należą do samorządu, mają być one sprzedawane lokatorom z dużą bonifikatą. W ten sposób pula mieszkań należących do samorządu będzie mniejsza i wzrosną szanse na remonty. Mają być na nie pozyskiwane środki zewnętrzne.

Ponadto Tworóg dołączył do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Oznacza to, że mogą tu powstać mieszkania dla osób o umiarkowanych dochodach, których nie stać na zaciągnięcie kredytu. Wójt Gwóźdź wspomina o około 20 nowych lokalach, w których miały by mieszkać przede wszystkim młode rodziny.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

Polska Polska

5 0

I wszystkich jasne 👎 21:24, 24.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jest kasa!Jest kasa!

8 2

Trza przesunąć środki przeznaczone na naukę religii na budowę toalet lub zakwaterować w przysiółku nędzy słono opłacanych katechetów i niech z zarobionych pieniędzy sami sobie wybudują przybytki. 22:21, 24.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrisKris

2 0

A może trzeba płacić i odprowadz podatki żeby żądać, nie wiem ale jeżeli to mieszkanie socjalne to o co chodzi? 00:12, 25.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DokładnieDokładnie

1 0

Ale niestety"socjaliści" mają swoje wymagania, w Radzionkowie też postawiono dwa nowe bloki socjalne specjalnie dla "biednych" ludzi, ogrzewanie gazowe,nowe budynki, i coraz więcej brudu i śmieci, tak samo na osiedlu hugona, wszystko wyremontowane na cacy i połowa mieszkańców menele, rozwala zniszczą i będzie jak bylo 15:01, 25.09.2021


ZakapioryZakapiory

4 3

To całe Podkarpacie powinno do wiaderka walić . Tam nikt nie pracuje z dziada pra dziada suweren PiS-u 02:57, 25.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zakapionyśzakapionyś

0 3

widze u ciebie wydajność jak za Stalina na forum gwarka 🤣👎 06:50, 26.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA
0%