Zamknij

Radzionków, Repty Śląskie. Wysiali łąki kwietne. Będzie mniej kleszczy i chłodniej w upalne dni?

09:23, 27.10.2021 esp
Skomentuj Repty Śląskie. Warsztaty zakładania łąki kwietnej. Fot. Dzięki uprzejmości J. Kosmały Repty Śląskie. Warsztaty zakładania łąki kwietnej. Fot. Dzięki uprzejmości J. Kosmały

W poniedziałek w Reptach Śląskich i Radzionkowie odbyły się warsztaty zakładania kwietnych łąk. W Piekarach Śląskich będą w piątek i sobotę. Łąki mają zapobiegać suszy i pomóc w walce z kleszczami.

Warsztaty odbywają się w ramach programu Metropolitalne Łąki Kwietne, realizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Chodzi o to, by w województwie śląskim powstawało ich jak najwięcej.

Łąki kwietne zatrzymują wodę i obniżają temperaturę powietrza w upalne dni. Do tego są rajem dla owadów i domem dla małych zwierzaków. I dzięki nim powietrze jest mnie zanieczyszczone.

Organizatorzy rozwiewają też obawy niektórych mieszkańców, że łąki kwietne to siedlisko kleszczy. Zapewniają, że jest wręcz przeciwnie. Pełna owadów łąka ma przyciągać ptaki, a te niejaki przy okazji zjedzą też i kleszcze.

Łąkę kwietną rozsiano m.in. przy ul. Długiej w Reptach Śląskich. Pomysłodawczyniami włączenia się w metropolitalny program są Justyna Kosmała, przewodnicząca zarządu dzielnicy Repty Śląskie i miejska radna oraz Klaudia Gajda z zarządu OSP Repty Śląskie. Do wspólnego sadzenia zaprosiły mieszkańców.

– Wiem, jak ważna jest bioróżnorodność wobec gwałtownie następujących zmian klimatu. Pierwszy wybór lokalizacji łąki kwietnej padł na teren za szkołą, jednak uznałam, że jest zbyt mały. Dzięki bardzo dobrej współpracy z nowym zarządem OSP w Reptach Śląskich razem z Klaudią Gajdą wytypowałyśmy obszar należący właśnie do OSP – mówi Justyna Kosmała.

Strażacy skosili teren pod wysiew nasion, a uczestnicy warsztatów rozsiali nasiona.

- Prowadzący zrobili show, udało im się wszystkich zaangażować, było też zabawnie. Po takim spotkaniu każdy chciałby założyć swoją łąkę. Świadomość ekologiczna się szerzy i o to chodzi – podkreśla przewodnicząca rady dzielnicy. Repecka łąką zakwitnie już wiosną, ale dopiero za dwa lata będzie w pełni pożądany efekt. Pojawią się też na niej domki dla owadów zapylających i tablica informacyjna.

Łąkę kwietną wysiano też w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie. W warsztatach uczestniczyli m.in. uczniowie ZS Centrum Kształcenia Rolniczego z Nakła Śląskiego. W program włączyły się również Piekary Śląskie.

W sumie w ramach MŁK powstaje ponad 32 tys. m kw. łąk w 11 miastach.

ABC kwietnej łąki

Na kwietnej łące najlepiej wysiać mieszankę roślin wieloletnich z maksymalną domieszką 20 proc. kwiatów jednorocznych. Powinno być w niej co najmniej 25 gatunków, przy czym jednego nie więcej niż 15 proc. Trzeba pilnować, żeby nie było wśród nich roślin inwazyjnych. Nasiona wysiewa się z nośnikiem – piaskiem, łuskami gryki lub wermikulitem. Siać najlepiej „na krzyż”, po przekątnej. Potem teren należy delikatnie przegrabić, zwałować lub udeptać. Warto też łąkę podlewać i w razie potrzeby powyrywać chwasty. Istotne jest koszenie, maksymalnie na 10 cm. Chodzi o to, by odsłonić rośliny światłolubne.

[FOTORELACJA]26646[/FOTORELACJA]

[ZT]33227[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PokręconePokręcone

1 0

Żeby normalność musiała być specjalnie promowana? Łąka kwietna to czysta ekologia, a równo przycięty trawnik niewiele się różni od sztucznego dywanu. 19:06, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%