Zamknij

Polak przemycał pająki. Kilkanaście sztuk ma wartość...

12:17, 03.07.2020 | J.M.
Skomentuj Wartość znalezionych w przesyłce pająków oszacowano na kwotę 10 tys. zł. Fot. SG
REKLAMA

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili na terenie katowickiego portu lotniczego przesyłkę zawierającą okazy pająków podlegające międzynarodowej ochronie. Przesyłka miała trafić do Malezji.

Według dokumentów w przesyłce miały się znajdować zabawki. Ta zwróciła uwagę pracowników jednej z firm kurierskich operujących na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, którzy powiadomili straż graniczną.

– Funkcjonariusze zamiast zabawek ujawnili w przesyłce niezidentyfikowane okazy pająków. Przybyły na miejsce biegły ocenił, że kilkanaście sztuk pajęczaków podlega międzynarodowej ochronie i jest wpisanych do Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, tzw. CITES – informuje chor. szt. Szymon Mościcki, p.o. rzecznika prasowego Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Szybko ustalono, kto jest nadawcą i gdy odwiedzili go mundurowi, znaleźli kolejne okazy pająków podlegające ochronie na mocy Konwencji Waszyngtońskiej. Zostały zabezpieczone, a następnie przekazane pod opiekę profesjonalnemu hodowcy pająków. Wartość znalezionych w przesyłce pająków oszacowano na kwotę 10 tys. zł.

Wobec Polaka prowadzone są dalsze czynności pod nadzorem prokuratury. Za naruszenie przepisów Ustawy o ochronie przyrody w zakresie usiłowania przewozu przez granicę Unii Europejskiej gatunku podlegającego ochronie mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

– W związku z rozpoczętym okresem urlopowym straż graniczna przypomina, że nie wszystkie z pozoru atrakcyjne pamiątki z wakacji możemy przywieźć do naszego kraju. Są to między innymi eksponaty wykonane ze zwierząt zagrożonych wyginięciem, chronionych konwencją CITES. W świetle przepisów nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt czy przedmiotów z nich wykonanych. W przypadku braku pewności, czy dany przedmiot nie jest towarem zakazanym po prostu lepiej go nie kupować – dodaje chor. szt. Mościcki.

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA